25-lecie klubu UKS GALEON

0
475

Swoje 25. urodziny świętuje Uczniowski Klub Sportowy „GALEON” Gdynia. Został założony 6 grudnia 1996 roku przy Szkole Podstawowej nr 19.

Klub UKS Galeon Gdynia powołany został z inicjatywy rodziców i trenera Andrzeja Jasińskiego 9 grudnia 1996 roku przy szkole mieszczącej się przy ul. Generała Józefa Hallera 9. Pierwszym Prezesem została pani Zofia Jaśniewska, ówczesna dyrektor szkoły. Zajęcia sekcji judo pierwotnie odbywały się na sali do ćwiczeń korekcyjnych.

W marcu 1997 roku rozpoczęto prace adaptacyjne strychu, gdzie we wrześniu rozpoczęły się pierwsze treningi. Rok później, a dokładnie od lutego 1998 roku, klub UKS Galeon rozszerzył swoją działalność o Szkołę Podstawową nr 34 przy ul. Cylkowskiego 5, a we wrześniu klub w porozumieniu z dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 46 na Karwinach. Zajęcia w tych placówkach trwały do końca 2001 roku.

W marcu 2002 roku, z inicjatywy wiceprezydenta miasta Jerzego Miotke, klub zaadoptował pomieszczenia po stolarni i otworzył salę judo na ul. Żeglarzy 9 na Oksywiu. W tym również roku, a dokładnie 4 maja, po adaptacji wynajętego od miasta obiektu po dawnych zakładach dziewiarskich, powstaje pierwsza sala judo z prawdziwego zdarzenia. Wtedy też stery klubu objął jego obecny prezes Pan Jarosław Romanowski.

Obecnie klub prowadzi szkolenie w zakresie judo z dziećmi i młodzieżą w wieku od 4 do 23 lat przy ul Morskiej 89-91. Posiada zaplecze w postaci 3 sal o wielkości 350, 180 i 120 m² oraz siłowni i sauny. Szkoleniem wspieranym ze środków miasta Gdynia objętym jest ok. 250 zawodników. Klub w swojej historii wychował 44 medalistów mistrzostw kraju.

Z okazji jubileuszu 11 grudnia od rana trwać będą egzaminy na stopnie KYU. Oficjalne uroczystości obchodów rozpoczną o godzinie 17.00 od egzaminu na stopień mistrzowski 1 Dan Jakuba Sordyla ze swoim partnerem Dmitrijem Janczylikiem. Wydarzenie, pełne podsumowań, zakończy judocka wigilia.

Fot. Galeon

Oprac. Mateusz Kalinowski