Pomóż jeżowi przetrwać zimę

0
695

Na pomoc gdyńskim jeżom przychodzą uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 48, którzy zainicjowali akcję „Jeż w Wielkim Mieście. Usyp kopczyk”. Pomoc jest dziecinnie prosta – przekonaj się i dołącz!

Dwa lata temu w Szkole Podstawowej nr 48 im. prof. Kazimierza Demela w Gdyni narodził się pomysł stworzenia autorskiego programu innowacji, którego elementem jest Leśna Klasa. Został on skierowany do uczniów klas pierwszych, którzy rozpoczynali swoją przygodę ze szkołą. Obecnie są trzecioklasistami.

Tej jesieni dzieci skupiły się na życiu jeża w mieście. Ten temat jest dla nich szczególnie ważny, ponieważ odkryli, że do śmiertelności jeży w dużej mierze przyczynia się człowiek! Efektem jest uczniowska kampania społeczno-edukacyjna „Jeż w Wielkim Mieście. Usyp kopczyk”, którą honorowym patronatem objął prezydent Gdyni, Nadleśnictwo Gdańsk i Gdynia Rodzinna. Akcja ma pomóc jeżom przetrwać zimę w wielkim mieście, bo życie jeża poza lasem wcale nie jest łatwe.

W akcji mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gdyni, w szczególności właściciele ogrodów i działek. Wystarczy zagrabić liście i usypać z nich kopczyk. Może się on znajdować się na prywatnej posesji, jak również na osiedlowych skwerach. W każdym z tych miejsc ma szansę przezimować jeż.

Zdjęcia usypanych kopczyków można wysłać na adres organizatora: jezwwielkimmiescie@gmail.com lub opublikować na Facebooku Jeż w Wielkim Mieście. Im więcej kopczyków, tym większa szansa dla jeży!

Wielu innych mieszkańców Gdyni również myśli o zapewnieniu bezpiecznego schronienia dla jeży. W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego w dzielnicach Działki Leśne oraz Karwiny wybrane zostały projekty „Rodzinnych warsztatów budowy domków dla jeży”. Na zajęciach – poza samym zbudowaniem domku – uczestnicy dowiedzą się, gdzie najlepiej umieścić taki domek i jak w kolejnych latach dbać o niego i jego mieszkańców. Za wdrożenie i koordynację projektu odpowiedzialny jest Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni.

Fot. fb organizatora

Oprac. Amelia Bielska