Gdynia pod falą – 2020 – rok okrągłych rocznic, rok historii.

0
1366

Kącik historyczno-turystyczny na Portalu Esencjagdyni.pl startuje w niezwykłym roku! Roku wielu, ważnych, okrągłych rocznic, w roku 2020.

Rocznice te dotyczą wydarzeń, które zmieniły historię Polski, Europy i Świata. Miały również wpływ na historię Gdyni. Często zaczynały się w Trójmieście i w Gdyni. Gdynia i Gdynianie na przestrzeni pokoleń byli świadkami wydarzeń, a często ich uczestnikami.

W 2020 roku obchodziliśmy 100 lecie zaślubin Polski z morzem, która również dotyczy Gdyni. Generał Józef Haller dokonał połączenia Polski z morzem w roku 1920. Sześć lat później, a więc za rok będziemy obchodzić również okrągłą rocznicę – Gdynia uzyskała prawa miejskie. Działo się to 10 lutego 1926 r.

W marcu i maju 2020 roku, obchodziliśmy również rocznicę ponownego przywrócenia Gdyni w granice Polski. Można rozmawiać nad sposobem powrotu Gdyni do Polski w 1945 r, do czego zachęcam na łamach Esencjigdyni.

W czerwcu cała Polska i również Gdynia obchodziła rocznicę pierwszych wyborów samorządowych po okresie komunizmu. Wspominaliśmy czasy, kiedy do samorządu przychodzili uczestnicy i twórcy Solidarności. W wyniku wyborów w Gdyni do Rady Miasta dostali się przedstawiciele Komitetów Obywatelskich Solidarności. Warto przypomnieć, że Gdynia jako jedno z niewielu miast, aż do dzisiaj przez 30 lat komitety obywatelskie w swojej radzie ma. Członkami komitetów, byli często uczestnicy strajków Solidarności w Stoczniach Gdyńskich i Gdańskich, w 1980 roku. Bezpośrednią iskrą do strajków Sierpnia 1980, był grudzień 1970 r. Jak Państwo widzą rok 2020, jest rokiem rocznic. Pragniemy przypomnieć wystawę, którą można było oglądać w lecie, przy Gdyńskiej Kolegiacie. Do wystawy będziemy wracać w kolejnych artykułach.

Oprac. Paweł Kurski