Czeka nas narodowa kwarantanna (podobno to nie lockdown)

0
870

Od 9 listopada klasy 1-3 szkół podstawowych przejdą na naukę zdalną. Wszyscy uczniowie i studenci będą uczyć się w domu do 29 listopada. Placówki kultury, m.in. kina i muzea, będą niedostępne dla publiczności już od soboty.

Zmniejszamy także limit osób przebywających w sklepach oraz kościołach. Ograniczamy także działalność galerii handlowych. Hotele będą dostępne tylko dla gości podróżujących służbowo. Cała Polska jest wciąż w czerwonej strefie, a dotychczasowe środki bezpieczeństwa nadal obowiązują. Zdecydowane kroki i społeczna dyscyplina to jedyna szansa, aby zatrzymać przyrost zakażeń i zapobiec całkowitemu zamknięciu gospodarki.

To ostatni etap, który może nas uchronić przed wprowadzeniem narodowej kwarantanny. Chcemy maksymalnie spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Sytuacja jest poważna i wymaga od nas wszystkich zdecydowanych działań.

Reasumując:

  • Instytucje kultury zostają tymczasowo zamknięte. Ich działalność wstrzymuje się do 29 listopada.
  • Klasy I-III szkoły podstawowej zostają włączone do trybu nauki zdalnej. Jednocześnie przedłuża się go w klasach IV – VIII. Nauczanie zdalne w szkołach podstawowych ma obowiązywać do 29 listopada. Każdy nauczyciel będzie miał możliwość zrefinansowania 500 zł kosztów sprzętu elektronicznego niezbędnego do nauki zdalnej.
  • Zmiany dotyczą również limitu osób w sklepach. W placówkach handlowych do 100m2 będzie to 1 osoba na 10 m2, natomiast w sklepach o powierzchni powyżej 100m2 – 1 osoba na 15m2.
  • W galeriach handlowych otwarte będą tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie, sklepy z artykułami dla zwierząt i budowlanymi, a także punkty świadczące usługi.
  • W kościołach do 29 listopada w świątyniach obowiązywać będzie limit 1 osoby na 15 m2.
  • Hotele będą dostępne tylko dla osób podróżujących służbowo.

Najlepsze metody walki z wirusem to odosobnienie, izolacja, kwarantanna oraz unikanie dużych skupisk ludzkich, a także przestrzeganie zasad bezpieczeństw. Do ustabilizowania sytuacji potrzebujemy powrotu społecznej dyscypliny i ograniczenia mobilności obywateli. To właśnie dzięki tym działaniom zwalczyliśmy pierwszą falę koronawirusa w Polsce. Zdrowie i życie obywateli, ochrona polskiej gospodarki i wydolna służba zdrowia to wciąż nasze główne cele. Nowe zasady bezpieczeństwa, które wprowadzamy dają możliwość zapanowania nad dużymi wzrostami zakażeń oraz dają nadzieję na uratowanie zdrowia i życia setek Polaków.

Oprac. Paweł Musiał