Osiedle dla ptaków

0
867

Wkrótce w Szkole Podstawowej nr 23 pojawią się nowi lokatorzy. Na ścianie budynku powstało osiedle dla… ptaków, czyli mural z drzewem i charakterystycznymi budkami dla latających mieszkańców Gdyni.

Na jednej ze ścian budynku Szkoły Podstawowej nr 23 przy ul. Grottgera (Wzgórze św. Maksymiliana) powstał drzewny mural projektu Małgorzaty Gurowskiej. O tyle nietypowy, że oprócz korony drzewa na ścianie powstały też ptasie budki, z których mają korzystać wspomniane wyżej trzy gatunki miejskich ptaków – bardzo pożytecznych dla człowieka, bo żywiących się np. komarami i innymi owadami. To jeden z projektów realizowanych w ramach tegorocznego Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej Traffic Design.

Zamysłem projektu było harmonijne połączenie potrzeb miasta z naturą, która funkcjonuje w trudnych warunkach i musi podporządkowywać się człowiekowi. Samo drzewo to symbol bezpiecznego azylu dla tysięcy organizmów, który pozwala na przeżycie w miejskiej dżungli. Projekt był konsultowany m.in. z Akcją Bałtycką na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, aby budki skutecznie zapełniły się nowymi mieszkańcami w okresie lęgowym.

Źródło: gdynia.pl

Oprac. Amelia Bielska