Ukończone skrzyżowanie

0
906

Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Morskiej z ul Warszawską.

W obecnej postaci skrzyżowanie oferuje dogodny przejazd rowerowy oraz nowe przejście dla pieszych poprzez ulicę Morską. Rejon skrzyżowanie zyskał nie tylko nową sygnalizację, ale też oznakowanie pionowe i poziome. Od dziś rowerzyści mogą bezpieczniej dojechać z centrum do dzielnic położonych wzdłuż ul. Morskiej, a piesi mają alternatywę dla przejścia tunelem.

To był ostatni i najważniejszy fragment brakującej trasy rowerowej w tej części Gdyni. Ale przy okazji przebudowy skrzyżowania zadbano o potrzeby mieszkańców, którzy dotychczas pieszo korzystali z tunelu pod ul. Morską. Teraz w szczególności osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi czy opiekunowie z wózkami dziecięcymi mają do dyspozycji wygodną „zebrę” wyposażoną w sygnalizację.

Nowa geometria skrzyżowania umożliwia, rowerzystom jadącym od strony ul. Wolności, przejazd na drugą stronę ul. Morskiej w bezpośredniej relacji. W rejonie skrzyżowania wyznaczono również pasy ruchu dla rowerzystów na ul. Warszawskiej do skrzyżowania z ul. Wolności. Oznaczono je kolorem czerwonym i wykonano z nawierzchni o podwyższonej szorstkości. Przejazdy rowerowe i przejścia dla pieszych zostały dodatkowo doświetlone.

Przebudowa skrzyżowania przyniosła też udogodnienia pasażerom autobusów i trolejbusów. Od dziś prawy pas ruchu w kierunku południowym (do centrum) jest przeznaczony wyłącznie dla pojazdów skręcających w prawo w ul. Warszawską oraz pojazdów komunikacji miejskiej jadących na wprost.

Warto też podkreślić, że drogowcy zadbali o szersze i równe chodniki, które docenią osoby pokonujące to skrzyżowanie pieszo. Również nawierzchnia jezdni w obrębie skrzyżowanie została wyrównana, dzięki czemu przejazd jest płynny i bezpieczny.

Oprac. Mateusz Kalinowski