Dzieci i gdyńscy uczniowie jeżdżą za darmo!

0
703

Przypominamy, że uczniowie mogą jeździć za darmo autobusami i trolejbusami ZKM Gdynia.

Jeśli chodzi o najmłodszych (czyli dzieci do 7. roku życia), to mogą oni korzystać z komunikacji miejskiej za darmo – wystarczy dokument potwierdzający wiek dziecka. Co ważne, uprawnienia do bezpłatnych przejazdów dotyczą wszystkich dzieci, również tych, które nie mieszkają w Gdyni.

Darmowe przejazdy dotyczą uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz kontynuujących naukę młodych gdynian do 20. roku życia. Mogą oni jeździć bezpłatnie na podstawie dokumentu potwierdzającego, że mieszkają w naszym mieście.

Legitymacje szkolne umożliwiają darmowe przejazdy komunikacją miejską na terenie naszego miasta tylko wtedy, jeśli jest na nich umieszczony adres zamieszkania ucznia.

Uczniowie, na których legitymacjach nie ma adresu zamieszkania, potrzebują dodatkowego dokumentu. Może to być np. zaświadczenie ze szkoły potwierdzające, że dziecko mieszka w Gdyni. Wtedy w przypadku kontroli należy okazać legitymację oraz zaświadczenie.

Inna możliwość to założenie Karty Mieszkańca. Zastępuje ona legitymację, dzięki czemu nie trzeba już okazywać szkolnego dokumentu. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby co roku przedłużać uprawnienia na karcie. Jeśli ktoś już korzysta z tej opcji, to najlepiej, jeśli dopełni formalności do 30 września. To zapewni ciągłość uprawnień.

Aby przedłużyć uprawnienia na Karcie Mieszkańca, należy zabrać ze sobą ważną legitymację szkolną i udać się do jednego z trzech punktów obsługi mieszkańca, które znajdują się w:

  • InfoBoksie przy ul. Świętojańskiej 30 (punkt czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00),
  • Przystani Śmidowicza przy ul. Śmidowicza 49 (punkt czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00),
    punkcie informacyjnym Centrum Obsługi Mieszkańca w Centrum Riviera (punkt czynny od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-18.00).

Z bezpłatnym przejazdów mogą korzystać także rodziny z Gdyni, które mają co najmniej trójkę dzieci (pod warunkiem, że wszyscy mieszkają pod jednym adresem). Wszystko w ramach programu Gdynia Rodzinna Plus. Aby z niego skorzystać, trzeba udać się Biura Obsługi Klienta ZKM przy ul. Kilińskiego 16 i złożyć odpowiedni wniosek oraz dokumenty. W tym przypadku uprawnienia do darmowych przejazdów gdyńską komunikacją miejską przysługują zarówno rodzicom lub opiekunom prawnym oraz dzieciom w wieku 20-24 lat, o ile kontynuują naukę.

Oprac. Mateusz Kalinowski