Śladami Franciszki Cegielskiej 🗓

0
395

Lubisz zagadki? Chcesz poznać historię miasta i jedną z postaci, która była szczególnie bliska gdynianom? Udaj się na niezwykłą wycieczkę i odkryj „Sekretną Gdynię Cegielskiej”.

Edukacyjna gra miejska pod taką nazwą odbędzie się 12 września. Ma ona przybliżyć mieszkańcom i sympatykom naszego miasta postać Franciszki Cegielskiej, która była prezydentem Gdyni w latach 1990-1998. Trwają zapisy do udziału w wydarzeniu.

Była niezwykłą kobietą i odważną w podejmowaniu decyzji reformatorką. Nadawała impet zmianom w Gdyni po 1990 roku. Pod jej rządami miasto rozkwitło inicjatywami i stało się wzorem dla innych miast w kraju, przecierało im szlaki, stając się jak niegdyś synonimem polskich przemian, przedsiębiorczości, sukcesu oraz samorządności. Mowa o Franciszce Cegielskiej, prezydent Gdyni w latach 1990-1998. Zostanie ona bohaterką gry miejskiej, którą organizują: Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego, Parlament Studentów WSAiB oraz Inne Szlaki. „Sekretną Gdynię Cegielskiej” będzie można poznać 12 września.

W grze mogą wziąć udział zarówno mieszkańcy, jak i miłośnicy Gdyni – niezależnie od wieku. Uczestnicy na kilka godzin zmienią się w detektywów i wyruszą w historyczną podróż. Gracze, dzięki wskazówkom umieszczonym na specjalnych kartach, będą rozwiązywać zadania związane z historią miasta, ale i poznają inspirujący życiorys Franciszki Cegielskiej, jej drogę ku gdyńskiemu samorządowi i działania w Ministerstwie Zdrowia. Prześledzą zmiany, jakie zaszły w mieście za jej prezydentury. Poznają też miejsca, które były dla niej szczególnie ważne. Celem wydarzenia jest bowiem przybliżenie postaci Franciszki Cegielskiej młodemu pokoleniu.

Udział w grze jest bezpłatny. Jednak, aby móc w niej rywalizować, należy zgłosić chęć uczestnictwa w wydarzeniu. Zapisy są prowadzone online. Wystarczy wysłać e-mail na adres: kwiatkowski@wsaib.pl. W treści wiadomości trzeba podać imię i nazwisko oraz liczbę osób w grupie. A to dlatego, że w grze można brać udział indywidualnie, jak i grupowo.

Rywalizacja rozpocznie się o godz. 10.00 w budynku Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu przy ul. Kieleckiej 7 w Gdyni. Gra ma charakter nielinearny i do poszczególnych punktów na trasie nie trzeba docierać w konkretnej kolejności. Meta będzie zlokalizowana w Urzędzie Miasta Gdyni.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska objęli honorowy patronat nad wydarzeniem. Wydarzenie jest współfinansowane przez miasto Gdynia.

 

Oprac. Mateusz Kalinowski

Scheduled aktywnie Featured