Tempo 30

0
876

Do końca 2021 roku Gdynia planuje wprowadzenie strefy Tempo 30 przy większości placówek edukacyjnych, do których uczęszczają najmłodsi mieszkańcy.

Na terenie miasta funkcjonuje 97 szkół i przedszkoli, do których drogę pokonuje przez dziesięć miesięcy w roku prawie 35 tysięcy dzieci. Wprowadzenie stref Tempo 30 ma na celu uspokojenie ruchu i zapewnienie bezpieczeństwa najsłabiej chronionym uczestnikom ruchu drogowego.

Projekt ten jest efektem pracy grupy powołanej przez Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka w ubiegłym roku. Grupa specjalistów składająca się z inżynierów ruchu, policjantów, urzędników odpowiedzialnych za inwestycje, edukację i politykę rodzinną na bieżąco monitoruje bezpieczeństwo najmłodszych pieszych i rowerzystów w okolicach szkół i przedszkoli, wypracowując rozwiązania mające na celu zwiększenia bezpieczeństwa w czasie drogi do i ze szkoły.

W Gdyni Tempo 30 zostało wprowadzone w wydzielonych strefach dzielnic m.in. Śródmieścia, Wielkiego Kacka, Karwin, Małego Kacka, Dąbrowy, Działek Leśnych, Grabówka czy Chwarzna-Wiczlina. Rozszerzenie strefy ograniczonej prędkości do 30 km/h ujednoliciło zasady poruszania się w całym tym obszarze i zwiększyło bezpieczeństwo mieszkańców. Po kilku miesiącach pracy specjalistów i diagnozach przyszedł czas na poszerzenie stref, objętych ograniczoną prędkością.

Źródło: gdynia.pl

Oprac. Krzysiek Marecki