Świętojańska jednokierunkowa

0
1062

Od soboty, 4 lipca ulicą Świętojańską pojedziemy w jedną stronę, chyba że skorzystamy z roweru lub komunikacji miejskiej.

Ulica Świętojańska to jeden z gdyńskich symboli. Kojarzą ją mieszkańcy i turyści. Znana jako prestiżowe miejsce handlu, dziś jako zagłębie dobrych restauracji i jedna z najchętniej odwiedzanych przez spacerowiczów ulic w Gdyni. To jeden z najważniejszych elementów dużej metamorfozy, którą przechodzi w ostatnich miesiącach centrum miasta – KLIMATycznego Centrum Gdyni.

Już od 4 lipca (sobota) wchodzi w życie zapowiadana wcześniej zmiana organizacji ruchu. Świętojańska od teraz będzie jednokierunkowa, przyjazna pieszym oraz nadal otwarta dla obustronnego ruchu komunikacji miejskiej i rowerów. Zmiany obejmują odcinek od wysokości skrzyżowania z ul. 10 Lutego do skrzyżowania z al. marsz. Piłsudskiego.

Rowerzyści zyskają za to nowy, ponad kilometrowy i szeroki na 1,5 metra pas rowerowy, który umożliwi im bezpieczną jazdę po odmienionej Świętojańskiej w obu kierunkach. Powstaną też nowe śluzy dla rowerów, które pozwolą bezpiecznie pokonać skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Tak samo jak do tej pory, w obu kierunkach będą poruszać się trolejbusy.

Świętojańska już od dawna stanowi strefę tempo 30 – teraz egzekwowanie przepisów będzie łatwiejsze i skuteczniejsze dzięki zwężeniu pasa ruchu i usunięciu dotychczasowego podziału jezdni, co wymusi na kierowcach „osobówek” zdjęcie nogi z gazu. Warto zaznaczyć, że liczba miejsc parkingowych pozostanie niezmieniona. Co więcej, piesi zyskają więcej zieleni i przestrzeni przy początkowym fragmencie al. marsz. Piłsudskiego – dotychczasowy prawoskręt w Świętojańską zostanie przekształcony w przyjazną przestrzeń z trawnikiem i ławkami.

 

Oprac. Marta Kuniecka