SP6 – System dwujęzyczny

0
713

Dwujęzyczne klasy z językiem angielskim powstaną w nowym roku szkolnym w Szkole Podstawowej nr 6 w Gdyni. W marcu rozpocznie się rekrutacja.

Nauka w klasach dwujęzycznych to nie tylko możliwość opanowania obcego języka w biegłym stopniu bezpłatnie, w ramach zajęć szkolnych. Jest niezbędna również dla uczniów, którzy planują naukę w dwujęzycznych liceach – większość z nich wymaga ciągłości w nauce języka w wymiarze co najmniej dwóch lat przed rozpoczęciem szkoły średniej.

Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia

Jeszcze niedawno było to proste: młodzi ludzie zainteresowani nauką w systemie dwujęzycznym, zaczynali ją w gimnazjum, co pozwalało na jej kontynuację w liceum – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Wszystko się skomplikowało w związku z likwidacją gimnazjów – aby zachować ciągłość lat nauki w systemie dwujęzycznym, obecnie chętni rozpoczynają ją w siódmej klasie szkoły podstawowej. Dla wielu uczniów oznacza to zmianę szkoły, tuż przed jej zakończeniem, na placówkę, która klasy dwujęzyczne oferuje. Nie wszyscy są na to gotowi, stąd mniejsze zainteresowanie klasami niż w latach ubiegłych. Na pewno jednak taką ofertę powinni rozważyć młodzi gdynianie zainteresowani maturą międzynarodową i studiami za granicą.
Idea klas dwujęzycznych zakłada, że poza rozszerzoną nauką języka obcego, uczniowie uczą się także co najmniej jednego przedmiotu, który w całości jest wykładany w języku obcym. W przypadku „Szóstki” będzie to matematyka. Językiem rozszerzonym ma być angielski.

Język angielski był do tej pory najpopularniejszym wyborem jeżeli chodzi o klasy dwujęzyczne w Gdyni, zarówno w podstawówkach jak i szkołach średnich. Takie klasy prowadzą Szkoła Podstawowa nr 40, Szkoła Podstawowa nr 43, Szkoła Podstawowa nr 51 i Szkoła Podstawowa nr 21. Na drugim miejscu jest francuski. Klasy dwujęzyczne z tym językiem funkcjonują w Szkole Podstawowej nr 26. Francuskiego w rozszerzonym zakresie można też się uczyć w Szkole Podstawowej nr 13. W Gdyni funkcjonują również szkoły niepubliczne, które kształcą w systemie dwujęzycznym.

Oprac. Martyna Rodzik