Mevo poleci od przyszłego roku!

0
1330

Firma z Barcelony City Bike Global S.A. zobowiązała się do uruchomienia w przyszłym roku systemu 4,1 tys. rowerów w 16 gminach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Hiszpański operator planuje wykorzystać 1000 rowerów z pierwszego systemu Mevo oraz 3099 nowych rowerów włoskiej firmy Vaimoo, których wcześniejsze wersje używane są w Kopenhadze i Rotterdamie, a najnowsza będzie wdrażana w Sztokholmie i na Pomorzu.

Podpisanie umowy kończy trwające półtora roku postępowanie na system Mevo, którego pierwsza edycja funkcjonowała od marca do października 2019 roku. Był to najpopularniejszy w Polsce i najbardziej innowacyjny w Europie system rowerów z napędem elektrycznym, jednak spółka, która złożyła w 2018 roku najkorzystniejszą ofertę nie wywiązała się z realizacji umowy.

Ze względu na wielokrotne niedotrzymywanie terminów dostaw pełnej floty rowerów oraz na pogarszającą się sytuację finansową ówczesnego operatora władze OMGGS podjęły w październiku 2019 roku decyzję o wypowiedzeniu umowy.

Mevo – reaktywacja

Upadek systemu wzbudził wątpliwości, czy innowacyjny system rowerów z napędem elektrycznym nie jest zbyt ryzykowny. Debata na ten temat trwała kilka miesięcy. Ostatecznie w wyniku rozmów z mieszkańcami w grudniu 2019 i styczniu 2020 roku podjęto decyzję, aby 3/4 systemu składało się z rowerów elektrycznych.

Czemu tak długo trzeba czekać na wznowienie systemu? Organizatorem systemu jest stowarzyszenie samorządów OMGGS. Jako podmiot publiczny metropolia nie może po prostu wybrać sobie firmy i uzgodnić z nią ceny. Stowarzyszenie zmuszone jest do ścisłego podlegania procedurom prawa zamówień publicznych, które dają potencjalnym wykonawcom możliwość odwołania na różnych etapach postępowania. Jedna z firm aż czterokrotnie skorzystała z prawa odwoływania się do Krajowej Izby Odwoławczej. Na ostatnim etapie postępowania – nie złożyła jednak oferty.

Drugim powodem opóźnień jest pandemia, która skutecznie zakłóciła międzynarodowe łańcuchy dostaw częściami rowerowymi. Zamówienie dużej ilości sprzętu trwa obecnie trzykrotnie dłużej i jest droższe niż kilka lat temu. To właśnie pandemia spowodowała, że w trakcie postępowania OMGGS zgodził się na wydłużenie do 14 miesięcy okresu, jaki zwycięska firma będzie miała na uruchomienie pierwszego etapu systemu. Umowa podpisana w lutym oznacza, że wykonawca będzie miał czas do czerwca 2023 roku.

Umowa została podpisana na 6 lat. Do dotychczasowych 14 samorządów: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Żukowo, Reda, Pruszcz Gdański, Tczew, Sierakowice, Rumia, Somonino, Stężyca, Kartuzy, Puck i Władysławowo dołączają Kolbudy i Kosakowo.

Nowy operator

Najkorzystniejszą ofertę za 159 mln zł złożyła spółka City Bike Global. Nowy operator pochodzi z Barcelony, jest częścią międzynarodowego koncernu Moventia (równoległa oficjalna nazwa to Marfina), który produkuje autobusy i specjalizuje się w obsłudze usług komunikacji miejskiej. Na całym świecie firma operuje też flotą ponad 30 tysięcy rowerów. W zależności od kontraktu, zarządza systemami rowerów elektrycznych, jak i tradycyjnych lub łączy oba typy.

Firma świadczy usługi w Rotterdamie (Holandia), Cambridge, Kettering i Peterborough (Wielka Brytania), Francji (Clermont-Ferrand), w Finlandii (Helsinki, Espoo, Vantaa, Tampere), Peru (Lima) oraz Szwecji (w Sztokholmie w marcu uruchomi 5100 rowerów elektrycznych).

Partnerem City Bike Global jest włoski producent rowerów Vaimoo, produkująca oprócz rowerów specjalistyczne pociągi techniczne, części do satelit kosmicznych oraz systemy łączności. Polskim podwykonawcą CBG będzie obecna od wielu lat na rynku rowerowym szczecińska firmą Geovelo.

Jakie ma być nowe Mevo?

Mevo 2.0, w odróżnieniu do swojego poprzednika, będzie systemem mieszanym z 4099 rowerami – 1000 rowerów tradycyjnych i 3099 z napędem elektrycznym. System będzie składał się z 717 stacji. Nowe stacje pojawią się w: Kartuzach, Żukowie, Sierakowicach, Pruszczu Gdańskim, Władysławowie, a także w dwóch nowych gminach, które dołączają do projektu – w Kosakowie i Kolbudach. Punkty ładowania powstaną w każdej gminie. Przyszły operator zapewni ich w sumie 51.

Do dyspozycji mieszkańców będzie 4099 rowerów oraz 717 stacji:

w Gdańsku – 2 226 rowerów i 368 stacji,
w Gdyni – 1 137 rowerów i 144 stacje,
w Sopocie – 170 rowerów i 28 stacji,
w Tczewie – 125 rowerów i 28 stacji,
w Rumi – 79 rowerów i 23 stacje,
w Pruszczu Gdańskim – 92 rowery i 29 stacji,
w Redzie – 39 rowerów i 17 stacji,
w Kartuzach – 60 rowerów i 16 stacji,
w Pucku – 22 rowery i 14 stacji,
we Władysławowie – 44 rowery i 20 stacji,
w Sierakowicach – 15 rowerów i 5 stacji,
w Żukowie – 20 rowerów i 5 stacji,
w Somoninie – 10 rowerów i 2 stacje,
w Stężycy – 10 rowerów i 2 stacje,
w Kosakowie – 30 rowerów i 11 stacji,
w Kolbudach – 20 rowerów i 5 stacji.

Bateria pozwoli na pokonanie 100 km przy jej pełnym naładowaniu (poprzednie rowery miały zasięg 60 km). Nowością będzie możliwość wypożyczenia i jazdy na rowerze elektrycznym z rozładowaną baterią (stawki będą liczone jak za rower tradycyjny, przy czym rower będzie widoczny dla systemu jako ten przeznaczony do wymiany lub ładowania – co oznacza, że OMGGS nie będzie ponosił kosztów jego obsługi).

Nowe Mevo będzie działało w sezonie 9 + 3 – przez 9 miesięcy 100% floty, od grudnia do końca lutego – 50% floty. Do obsługi systemu wykonawca będzie wykorzystywał wyłącznie pojazdy zeroemisyjne lub rowery cargo. Wykonawca będzie również zobowiązany do regularnej dezynfekcji rowerów, jeżeli będzie tego wymagać sytuacja pandemiczna.

Sposób używania systemu się nie zmieni. Rowery IV generacji będzie można wypożyczać za pomocą aplikacji mobilnej (skanowanie kodu QR), urządzeń wyposażonych w technologię NFC lub kart zbliżeniowych, a także przez centrum kontaktu.

Rowery będą posiadać m.in. 7-biegową przekładnię (tradycyjne) lub 3-biegową (rowery ze wspomaganiem elektrycznym) ze zintegrowanym hamulcem, opony z wkładką antyprzebiciową, a także koszyk o pojemności min. 10 litrów zabezpieczający mały bagaż z 5 stron.

Do dyspozycji użytkowników będą dwa rodzaje abonamentów: miesięczny za 29,99 zł oraz roczny za 259 zł. W ramach obu będzie można każdego dnia skorzystać ze 120 minut jazdy na rowerze tradycyjnym lub 60 minut na rowerze elektrycznym.

Po wyczerpaniu abonamentu, każda minuta na rowerze elektrycznym będzie kosztować 0,2 zł, a na tradycyjnym 0,1 zł. Jeżeli użytkownik nie zdecyduje się na zakup abonamentu – będzie mógł wypożyczyć rower w taryfie minutowej (0,15 zł za minutę jazdy na rowerze tradycyjnym i 0,30 zł za minutę na rowerze elektrycznym), a także w taryfie na 48 h za 59 zł (do wykorzystania dziennie 480 minut jazdy na rowerze tradycyjnym i 240 minut na rowerze elektrycznym). W ramach jednego konta będzie można wypożyczyć jeden rower.

Mevo zostanie zintegrowane z systemem Fala – czyli wspólną dla całego województwa pomorskiego platformą łączącą komunikację publiczną z siecią kolejową.

Źródło: OMGGS

Oprac. Paweł Musiał