Projekt uchwały krajobrazowej do wglądu

0
554

Gdyńska uchwała krajobrazowa wchodzi w kolejny etap, od 4 do 25 maja jej projekt trafi do publicznego wglądu, a mieszkańcy będą mogli się z nim zapoznać i zgłaszać ewentualne uwagi.

Zakończył się cykl niezbędnych uzgodnień i pozyskiwania opinii m.in. od Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, RDOŚ, Straży Pożarnej i marszałka województwa pomorskiego, który otworzył dalszą drogę do uporządkowania miejskiej przestrzeni pod kątem reklam, szyldów czy ogrodzeń.

Jeszcze w pierwszej połowie maja mieszkańcy i wszyscy zainteresowani będą mogli przyjrzeć się projektowanym zapisom gdyńskiej uchwały krajobrazowej – dokumentu, który ma uporządkować kwestie związane m.in. z reklamami i szyldami obecnymi w miejskiej przestrzeni.

Projekt dostępny dla wszystkich

Można nie tylko zapoznać się ze szczegółowymi zapisami uchwały, ale także złożyć swoje uwagi co do ich treści. Termin wyłożenia projektu gdyńskiej uchwały krajobrazowej to od 4 do 25 maja 2023 roku, natomiast uwagi można składać jeszcze do 14 dni po zakończeniu okresu wyłożenia – czyli w nieprzekraczalnym terminie do dnia 8 czerwca 2023 roku. Wyłożenie odbędzie się w Gdynia InfoBox (ul. Świętojańska 30) oraz online, w Biuletynie Informacji Publicznej.

Jak wygląda dalsza procedura? Po wyłożeniu projektu do wglądu przyjdzie pora na analizę zebranych i rozpatrzenie uwag. Gdy to nastąpi, projekt uchwały będzie mógł trafić już na obrady Rady Miasta Gdyni, gdzie o jego dalszym losie zadecydują głosy radnych. Plan zakłada, że projekt gdyńskiej uchwały krajobrazowej będzie mógł znaleźć się już w porządku obrad sierpniowej sesji.

O uchwale krajobrazowej

Uchwała z założenia ma na celu uporządkowanie przestrzeni publicznej poprzez wprowadzenie spójnych zasad umieszczania szeroko rozumianych reklam. Jej treść dotyczy m.in. zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych, a także ogrodzeń: ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane w ściśle określonych fragmentach miasta.

Gdynia przyjęła już jedną wersję uchwały krajobrazowej w 2021 roku. Po publikacji w Dzienniku Urzędowym, wojewoda pomorski zaskarżył jej treść do sądu administracyjnego. Powodem były zmiany jakie wprowadzono do dokumentu po zaopiniowaniu, uzgodnieniu i wyłożeniu do publicznego wglądu. Władze Gdyni nie czekając na rozstrzygnięcie sądu zdecydowały o unieważnieniu uchwały i rozpoczęły procedurę przygotowania jej od nowa.

Przypomnijmy, w Gdańsku i Sopocie uchwały krajobrazowe obowiązuje od pięciu lat.

Źródło: gdynia.pl

Oprac. Paweł Musiał