Ósmy. Trzeci – spektakl Teatru Gdynia Główna 🗓

0
355

Teatr Gdynia Główna i Miasto Gdynia zapraszają na spektakl „Ósmy. Trzeci” wg tekstu i w reżyserii Kuby Zubrzyckiego 8 grudnia o godz. 18:00 i 9 grudnia godz. 19:00.

Ósmy trzeci to hucznie obchodzone święto. Hucznie, bo to przecież Dzień Kobiet. Koniecznie pisane wielką literą. Pisane małą, uznawane jest za błąd, a nawet za wielki nietakt. Ósmy trzeci zwykle kojarzy nam się z kwiatami, prezentami i podziękowaniami. Jednak Dzień Kobiet w 2015 roku na zawsze zmienił spojrzenie na to wydarzenie. Tego dnia, czternastoletnia gdańszczanka podjęła drastyczną decyzję, rzucając się pod pociąg. Decyzję, która pozostawiła szok i niedowierzanie. Dlaczego? Jak? Miała całe życie przed sobą. Okazało się, że dzień wcześniej spotkała się z mężczyzną, który był prawie trzykrotnie starszy od niej. To wydarzenie dodatkowo wstrząsnęło opinią publiczną i dało początek potężnym zmianom. Dzięki mediom społecznościowym matka dziewczyny dowiedziała się o kobietach, które również padły ofiarą tego samego mężczyzny. Trzydzieści pięć kobiet zdecydowało się na walkę, na konfrontację z traumami, opowiadając swoje historie.

„Ósmy. Trzeci” to historia walki z ludźmi, którzy przez długi czas czuli się omnipotentni. To historia o odwadze kobiet, która dała początek ważnym zmianom w Trójmieście. Opowieść o dramatycznych konsekwencjach braku poszanowania dla granic i godności drugiej osoby, ale także o sile ludzkich emocji i motywacji, które są w stanie zmieniać świat.

Tekst „Ósmy. Trzeci” czytany był podczas festiwalu teatru dokumentalnego „Sopot Non Fiction 2020”. Rok później znalazł się w półfinale „Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2021”. W tegorocznej edycji festiwalu Sopot NON FICTION w dniu 27.08.2023 spektakl został pokazany na jego otwarciu.

Teatr Okołodorosłych to spotkania, podczas których nawiązujemy międzypokoleniowy dialog pomiędzy młodzieżą a rodzicami, opiekunami. Chcemy, aby spektakl “Ósmy. Trzeci” przybliżył tematy istotne i ważne dla młodzieży, często pomijane w codziennych rozmowach. Ponadto, pragniemy pokazać, że osoby zmagające się z podobnymi problemami nie są same. Nasza sztuka ma stworzyć bezpieczną atmosferę, sprzyjającą trudnym rozmowom, a także odważnym i konstruktywnym dyskusjom.

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Gdyni.

8 grudnia 2023 godz. 18:00 – Teatr Okołodorosłych
9 grudnia 2023 godz. 19:00

Bilety: 50/55 zł
Rezerwacja: tel. 58 351 15 12, kom. 600 306 634; 600 306 632, teatr@teatrgdyniaglowna.pl

sprzedaż online: http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl

Teatr Gdynia Główna
Plac Konstytucji 1, 81-354 Gdynia,
Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1)
www.teatrgdyniaglowna.pl
www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna

Oprac. Marek Lutowski

od do
Scheduled kulturalnie