Aktualizacja Szczepień Przeciw COVID-19

0
212

Ministerstwo Zdrowia, opierając się na rekomendacjach Zespołu ds. Szczepień Ochronnych, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Agencji Europejskiej ds. Leków (EMA), ogłasza nowe zalecenia dotyczące szczepień przeciw COVID-19.

Wprowadzone zmiany mają na celu zwiększenie efektywności szczepień oraz ochronę osób najbardziej narażonych na ciężki przebieg choroby. Wprowadzenie aktualizacji pozwoli na skuteczne wdrożenie nowych standardów szczepień.

Od 6 grudnia 2023 r. Ministerstwo Zdrowia wprowadza nowy wariant szczepionki przeciw COVID-19, dostępny dla wszystkich osób powyżej 12. roku życia. Zarówno osoby starsze, z obniżoną odpornością, jak i pracownicy medyczni zostaną zachęceni do przyjęcia kolejnej dawki przypominającej, szczególnie w kontekście podwariantu XBB.1.5. Osoby, które jeszcze nie zostały zaszczepione przeciw COVID-19 po ukończeniu 12 lat, powinny przyjąć dwie kolejne dawki w odstępie 3 tygodni.

Jak się zapisać na szczepienie?

  • przez aplikację mojeIKP: zaloguj się, wejdź w kategorię e-zdrowie, kliknij na skierowanie i wybierz „Umów szczepienie” (na samym dole e-skierowania). Ściągnij aplikację mojeIKP na telefon
  • w wybranym punkcie szczepień: przychodni POZ lub aptece. Znajdź punkt szczepień
  • przez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl: zaloguj się przez profil zaufany, aplikację mObywatel, e-dowód lub konto w banku.
  • przez bezpłatną infolinię 989 w godz. 7.00-20.00 (do 14 grudnia).

Jeśli masz ponad 12 lat i aktywne e-skierowanie, nieważne na którą dawkę, to możesz umówić się teraz na podanie nowej szczepionki Nuvaxovid. Musisz tylko w rejestracji online wybrać nową szczepionkę (system może Ci proponować starą, ale możesz to zmienić). Możesz też powiedzieć, że wybierasz tę szczepionkę podczas rozmowy z infolinią lub z punktem szczepień.

Oprac. Małgorzata Trasna