Olimpijka z Trójki

0
1069

Justyna Palikowska, uczennica III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni z brązowym medalem Europejskiej Olimpiady Matematycznej Dziewcząt (EGMO).

 

Młoda matematyczka jest pierwszą osobą z Pomorza z sukcesem olimpijskim tego formatu. Podczas olimpiady rywalizowała w elitarnym gronie 192 najlepszych umysłów ścisłych z całego kontynentu i innych państw świata.

Na co dzień uczennica trzeciej klasy o profilu matematyczno-informatycznym w gdyńskiej „Trójce”, a od czwartku – jedna z najwybitniejszych młodych matematyczek świata. Justyna Palikowska znalazła się na wysokim miejscu w rankingu finalistek Europejskiej Olimpiady Matematycznej Dziewcząt (European Girls’ Mathematical Olympiad) i zdobyła brązowy medal olimpijski.

W olimpiadzie organizowanej w tym roku przez gruzińskie Kutaisi, a która ze względu na pandemię odbywała się zdalnie, wzięły udział 192 dziewczęta z łącznie 55 krajów. Oprócz 40 państw europejskich swoje reprezentantki miały też m.in. Australia, Brazylia, Japonia, Kanada, Meksyk czy Stany Zjednoczone.

Zmagania najlepszych umysłów ścisłych trwały dwa dni, a każda z zawodniczek musiała zmierzyć się z sześcioma skomplikowanymi problemami matematycznymi. Justynę Palikowską do startu w europejskiej olimpiadzie przygotowywał profesor oświaty Wojciech Tomalczyk, który jest jej opiekunem merytorycznym i nauczycielem matematyki.

Zadania, przed którymi stanęły wszystkie matematyczki biorące udział w Europejskiej Olimpiadzie Matematycznej Dziewcząt, są dostępne online (w wersji anglojęzycznej) – można się z nimi zapoznać na oficjalnej stronie internetowej. Wyzwania opracowali matematycy z Australii, Słowacji, Ukrainy i Austrii.

Oprac. Amelia Bielska