Odprowadzam Sam

0
780

Regularne chodzenie lub dojazd do przedszkola i szkoły na rowerze pozytywnie wpływa na wzrost aktywności wśród dzieci. Sprawia też, że w przyszłości częściej i z większą chęcią wybierają one ekologiczne metody przemieszczania się po mieście, rezygnując z podróży samochodem.

 

Poprzez akcję „Odprowadzam Sam” zachęcamy do zmiany nawyków transportowych, aby wspólnie poprawiać stan środowiska i bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Kampania skierowana jest do przedszkolaków w wieku od 4 do 7 lat, ich rodziców oraz nauczycieli. Ma zachęcać dzieci i ich opiekunów do korzystania z ekologicznych środków transportu w drodze do przedszkola lub szkoły. W jej ramach najmłodsi gdynianie starają się docierać do szkoły rowerem, hulajnogą, komunikacją miejską lub pieszo. Właśnie ruszyły zapisy do udziału w tegorocznej edycji. Zainteresowane placówki mogą się zgłaszać do 19 lutego. Na zakończenie najaktywniejsze grupy otrzymają atrakcyjne nagrody.

Na czym polega akcja? Uczestniczą w niej zgłoszone wcześniej grupy z gdyńskich publicznych przedszkoli i szkół podstawowych. Placówki biorące udział w kampanii otrzymają kolorowe plakaty-drzewka wraz z naklejkami. Za każdy dzień, kiedy dziecko przyjdzie do przedszkola lub szkoły (bądź przyjedzie wraz z rodzicem środkiem transportu publicznego, na rowerze, deskorolce lub hulajnodze), otrzyma od wychowawcy naklejkę i przyklei ją na plakacie. To jednak nie wszystko. W ramach kampanii jej uczestnicy mają również do rozwiązania różnego rodzaju zadania. Każda grupa, która prześle do 2 czerwca zdjęcia lub prezentacje z przebiegu kampanii oraz zdjęcia wyklejonych drzewek na plakacie, ma szansę zdobyć atrakcyjne nagrody. Spośród nadesłanych prac wyłonionych zostanie pięć najlepszych.

Na koniec akcji szkoły i przedszkola otrzymają dodatkowo sadzonki drzewka owocowego, które będą mogły zasadzić na terenie placówki, a dzieci będą miały okazję samodzielnie je pielęgnować. Wszystkie zgłoszone placówki otrzymają także materiały edukacyjne, certyfikaty oraz upominki dla swoich wychowanków.

„Odprowadzam Sam” to kampania organizowana przez Gdyńskie Centrum Sportu. Jej tegoroczna, dziewiąta edycja rozpocznie się 6 kwietnia. Aby wziąć w niej udział, trzeba jednak wcześniej się zgłosić. Do gdyńskich publicznych przedszkoli i szkół podstawowych trafiły już zaproszenia wraz z formularzem zgłoszeniowym. Zainteresowane placówki muszą złożyć deklaracje uczestnictwa w akcji do 19 lutego. Wszystko, co należy zrobić, to przesłać wypełniony wzór zgłoszenia na adres mailowy: odprowadzamsam@gdyniasport.pl.

W 2020 roku w kampanii „Odprowadzam Sam” wzięło udział 41 gdyńskich przedszkoli i szkół. Uczestniczyło w niej 4440 dzieci z 183 grup.

Oprac. Amelia Bielska