Nowy piłkarz Arki

0
130

Ukraiński obrońca, Ołeksandr Azacki, został zawodnikiem Arki Gdynia. 28-letni defensor podpisał umowę obowiązującą do 30 czerwca 2025 roku.

Urodzony w Charkowie Azacki jest lewonożnym zawodnikiem mierzącym 192 cm wzrostu. Dzięki swoim warunkom fizycznym znakomicie odnajduje się na pozycji środkowego obrońcy.

Jest wychowankiem Metalista, później był zawodnikiem Dynama Kijów i Czornomorca Odessa. W ostatnim z nich zadebiutował na poziomie seniorskim – w marcu 2016. Nieco ponad rok później wyjechał z Ukrainy, by grać w czeskich i gruzińskich klubach.

Azacki w seniorskiej piłce grał dotychczas tylko na najwyższych poziomach rozgrywkowych w danych krajach. Za swoje największe osiągnięcie może uznać mistrzostwo Gruzji, po które sięgnął w grudniu minionego roku z Dinamo Batumi (w Gruzji sezon rozgrywany jest systemem wiosna/jesień). W zakończonym dwa tygodnie temu obecnym sezonie 2022 z ekipą z Batumi sięgnął zaś po wicemistrzostwo kraju. Warto dodać, że w ciągu dwóch sezonów spędzonych w Gruzji rozegrał 63 spotkania i niewątpliwie stanowił mocny punkt drużyny.

Na koncie ma w sumie 16 spotkań rozegranych w kwalifikacjach do europejskich pucharów: cztery do Ligi Mistrzów (dwa w barwach Torpedo oraz dwa w ekipie Dinamo Batumi), sześć do Ligi Europy (Torpedo) oraz sześć do Ligi Konferencji (wszystkie dla Dinamo Batumi, w tym jedno z tego sezonu przeciwko Lechowi Poznań).

Był również wielokrotnie powoływany do młodzieżowych reprezentacji Ukrainy. Rozegrał między innymi 13 meczów w kadrze U21.

Oprac. Karol Molęda