Molo Południowe w pełnej odsłonie

0
845

Zakończyła się ponad 3-miesięczna metamorfoza przestrzeni Mola Południowego.

To jeden z ulubionych terenów spacerowych gdynian, który dzięki modernizacji oferuje nowoczesną i zieloną przestrzeń relaksu. Od ostatniego weekendu czerwca mieszkańcy i turyści mogą korzystać z atrakcyjnie zaprojektowanej strefy wypoczynku i relaksu.

Dotychczas teren znajdujący się vis – a – vis Akwarium Morskiego nie zachęcał do wypoczynku, bo spełniał bardziej funkcję parkingu. Teraz wykorzystano potencjał tego obszaru, który oferuje fantastyczny punkt widokowy na Zatokę Gdańską czy cumujące przy nabrzeżu żaglowce.

Co nowego pojawiło się na Molo Południowym? Zamontowano 18 wygodnych ławek, ustawiono ponad 24 ozdobnych donic z tworzywa,  postawiono również 12 białych, okrągłych donic ozdobnych z betonu architektonicznego, ustawiono dodatkowo 13 donic wygradzających,  na nawierzchni zostały namalowane jasne koła, które optycznie wypełniły przestrzeń, zamontowano 26 okrągłych, betonowych siedzisk tzw. dropsów, zasiano 500 m2 trawnika, posadzono 39 brzóz pożytecznych i 117 sosen górskich, 234 sztuki ozdobnych trawy z gatunku sesleria lśniąca, 234 sztuki bylin z gatunku kocimiętka „Fassena”.

Jeszcze w lipcu w strefie rekreacji pojawi się nowoczesna ławka solarna, na której podczas odpoczynku będzie można m.in. doładować telefon. – Ostatnim elementem metamorfozy Mola będzie 8-metrowy przestrzenny napis „GDYNIA”. Jego litery, wykonane w białym, półmatowym kolorze, będą nawiązywać do gdyńskiego modernizmu. Wysokość każdej z liter to ponad 1,5 metra. Wewnątrz nich zostanie umieszczone podświetlenie modułowe LED, dzięki czemu napis będzie mógł być atrakcją również po zmierzchu – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju i zapowiada, że Biuro Planowania Przestrzennego ogłosi konkurs na koncepcję architektoniczno – urbanistyczną zagospodarowania tego rejonu, która określi docelowy układ tej przestrzeni.

Źródło: gdynia.pl

Oprac. Marta Kuniecka