Młodzi do SPOT-ów

0
408

Warsztaty muzyczne i fotograficzne, indywidualne rozmowy z terapeutami, opieka nad zwierzętami, a nawet wspólne malowanie ścian – gdyńska młodzież ma wiele możliwości, aby po szkole nabywać umiejętności, które przydają się w dorosłym życiu.

Szczególną rolę odgrywają tutaj SPOT-y, czyli miejsca wspierające rodziny w pokonywaniu trudności wychowawczych i budowaniu więzi. Jednym z takich miejsc jest SPOT Youth Point, który znajduje się na terenie Szkoły Podstawowej nr 47 na Dąbrowie.

Do 16 placówek w 10 dzielnicach Gdyni uczęszcza ponad pół tysiąca młodych gdynian. SPOT-y prowadzone są przez 9 organizacji pozarządowych i Zespół Placówek Specjalistycznych w Gdyni. Oferta SPOT-ów skierowana jest przede wszystkim dla dzieci z najtrudniejszą sytuacją rodzinną jak i tych, które są kierowane przez sąd rodzinny, kuratorów i MOPS. Wszystkie punkty oferują wsparcie w nauce, posiłki, zajęcia terapeutyczne w grupach jak i indywidualne rozmowy wspierające z wychowawcami.

Do SPOT-u Youth Point uczęszcza 23 dzieci z Dąbrowy i sąsiednich dzielnic. Codziennie prowadzona jest socjoterapia, dzieci mają też czas na indywidualne rozmowy z wychowawcami, a raz w tygodniu odbywają się warsztaty muzyczne.

Młodzież uczy się, jak można w praktyce pomóc innym. Przy remoncie SPOT-u w Witominie, zaangażowani byli starsi uczestnicy zajęć z Dąbrowy. Oprócz tego, młodzież pomagała w odświeżeniu przestrzeni swojego SPOT-u, malując ściany i płytki w kuchni, który otrzymały bardzo oryginalny wzór. Youth Point zamieszkują także dwaj nietypowi lokatorzy.

Prowadzący zajęcia starają się regularnie organizować dzieciom ogniska, wycieczki do miasta, do lasu, do muzeum. Gdy skończy się zima młodzież chce się zająć ogródkiem przyległym do SPOT-u. Dzięki temu, że jeden z wychowawców uczy się w technikum architektury krajobrazu, to okiełznanie tej przestrzeni będzie z pewnością łatwiejsze.

SPOT Youth Point Gdynia, ul. Nagietkowa 73 (teren Szkoły Podstawowej nr 47)
Poniedziałek-czwartek w godz. 14:00-20:00, piątek w godz. 10:00-16:00.

Oprac. Martyna Rodzik