Gala „Gdynia bez barier”

0
336
Gdynia bez barier 2023

W poniedziałkowy wieczór odbyła się uroczysta gala 23. edycji konkursu „Gdynia bez barier”.

Okolicznościowe medale i grafiki na scenie Teatru Muzycznego wręczyli: wiceprezydent Michał Guć, Beata Wachowiak-Zwara, Anna Dobkowska i Marta Czachor, czyli gdyński Wydział Dostępności. Podczas gali nie zabrakło wzruszeń, podziękowań i musicalowych hitów w wykonaniu gdyńskich aktorów.

„Gdynia bez barier”, to konkurs którego celem jest wyróżnienie wszystkich instytucji, organizacji i osób prywatnych pomagających przełamać stereotypy związane z postrzeganiem osób z niepełnosprawnościami.

23. gala konkursu „Gdynia bez barier” odbyła się w poniedziałek, 22 maja. Zaproszeni goście i laureaci spotkali się na Dużej Scenie Teatru Muzycznego im. D. Baduszkowej. Podczas uroczystości wręczono również Nagrodę im. Piotra Pawłowskiego.

Tegoroczni laureaci odebrali medale, kwiaty i specjalnie przygotowane na tę okoliczność grafiki autorstwa Magdy Benedy. Wydarzenie uświetnili gdyńscy aktorzy, którzy wykonali utwory ze znanych musicali. Ze sceny wybrzmiały hity m.in. z „Hairspray” i filmów Walta Disneya.

W tym roku laureatami konkursu „Gdynia bez barier” zostali:

Dariusz Majorek – za szczególne zaangażowanie i niekonwencjonalne działania na rzecz równego traktowania i pełnego uczestnictwa osób z niepełnosprawnością w życiu społecznym. Za udowadnianie każdego dnia, że najważniejsze nie jest to, kim się jest, ale jakim się jest CZŁOWIEKIEM.

Ośrodek Szkolenia Kierowców „Elka School”, czyli Maja i Radosław Surałowie – za empatię i udowodnienie, że kierowcą samochodu może być każdy. Za konsekwentne zwiększanie mobilności i możliwości kierowcom z niepełnosprawnościami.

Dawid Ogrodnik – za stworzenie niezwykle poruszających i przekonujących kreacji aktorskich m.in. w takich filmach jak: „Chce się żyć” , „Ostatnia rodzina” i „Johnny”. Za wydobycie z zagranych postaci CZŁOWIEKA i tego, co jest w nim najlepsze.

Podczas tegorocznej gali przyznano również Nagrodę im. Piotra Pawłowskiego. W tym roku statuetkę i 10 tys. złotych otrzymał Jerzy Owsiak – założyciel i prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Człowiek, którego nie trzeba przedstawiać.

Niestety Jerzy Owsiak nie mógł przyjechać do Gdyni, dlatego w jego imieniu statuetkę odebrała Ewa Pawłowska, żona Piotra Pawłowskiego. Za to laureat przemówił do widzów z wielkiego ekranu.

Przypomnijmy, że nagroda ta przyznawana jest osobom, które wyznaczają w Polsce nowe standardy społeczne, zmieniają rzeczywistość oraz poszerzają świadomość społeczną.

Oprac. Karol Molęda