Experyment nauczy przedsiębiorczości

0
593

Centrum Nauki Experyment w Gdyni rusza z nową inicjatywą. Tym razem chce zachęcić najmłodszych uczniów z Pomorza do zainteresowania się matematyką, finansami i ekonomią.

 

Czym są pieniądze? W jakich nominałach występują i jaką mają wartość? Czym jest przedsiębiorczość i jak prowadzi się własną firmę? To pytania, na które odpowiedzi poszukiwać będą uczniowie w ramach nowego projektu edukacyjnego Centrum Nauki Experyment. „Matematyczne wyzwania w przedsiębiorczej klasie” – bo tak nazywa się program – powstały we współpracy z Fundacją mBanku i są przeznaczone dla uczniów klas I-III szkół podstawowych w województwie pomorskim.

Głównym celem projektu jest rozbudzenie u dzieci zainteresowania finansami i ekonomią. Program opiera się na praktycznym zastosowaniu matematyki oraz przedsiębiorczości podczas zajęć w szkole, a także poza nią. Zabawa i doświadczenia pomogą uczniom poznać zagadnienia związane z finansami, sprzedażą i obrotem pieniędzmi.

W ramach projektu uczestnicy założą własne przedsiębiorstwa, realizują mini biznesplany i nauczą się pracy projektowej w grupach oraz podejmowania przemyślanych decyzji finansowych. Całość będzie się odbywać w formie konkursu złożonego z dwóch etapów.

Centrum Nauki Experyment przekaże przygotowane scenariusze zajęć wraz z materiałami. W oparciu o nie nauczyciele klas biorących udział w projekcie będą mieli za zadanie przeprowadzić cykl czterech zajęć z zakresu matematyki i przedsiębiorczości. Uczniowie dostaną ćwiczenia do wykonania nie tylko w szkole, ale również poza nią. Każdy z nich otrzyma kartę pracy. „Dzienniczek przedsiębiorcy” posłuży uczniom do wykonywania zadań związanych z wykorzystywaniem matematyki w codziennym życiu np. w trakcie robienia zakupów.

Zdobyta wiedza przyda się w drugim etapie konkursu, który będzie miał zdecydowanie bardziej praktyczny wymiar.

Efekty swojej pracy uczniowie zaprezentują w formie prezentacji multimedialnych lub filmów będących swojego rodzaju raportem z działań. Działania uczniów oceni jury konkursowe. Najlepsi zostaną nagrodzeni. Do wygrania m.in. kamerki internetowe czy zestawy słuchawkowe.

Nauczyciele klas biorących udział w projekcie będą mogli wziąć również udział w dwóch webinarach: wprowadzającym, w trakcie którego omówione zostaną scenariusze lekcyjne oraz materiały merytoryczne, a także podsumowującym projekt.

Nauczyciele, zainteresowani udziałem klas, będą mogli zarejestrować się już wkrótce. Zapisy zostaną uruchomione na przełomie stycznia i lutego. Informacje na ich temat zostaną zamieszczone na stronie internetowej Centrum Nauki Experyment w zakładkach „Projekty” i „Dla nauczycieli”.,

Oprac. Amelia Bielska