Babie Doły – symbol dzielnicy pojawi się na niebie

0
1186

W najbliższy weekend (21-22 sierpnia) odbędą się pokazy lotnicze Lotos Gdynia Aerobaltic. Nie lada gratką będzie możliwość zobaczenia symbolu Babich Dołów, odrestaurowanego i latającego TS-8 BIES.

 

PZL TS-8 Bies, to dwuosobowy całkowicie polski samolot szkolno-treningowy skonstruowany w Instytucie Lotnictwa przez zespół inż. Tadeusza Sołtyka, oblatany 23 lipca 1955. Użytkowany głównie przez polskie lotnictwo Wojskowe w latach 1958 do 1977. Następnie przekazywany do cywilnych jednostek w tym aeroklubów realizujących wstępne szkolenie pilotów na zlecenie armii. Wyprodukowano łącznie niespełna 250 sztuk tego samolotu. Podczas pokazów lotniczych zobaczymy jedyny w kraju i na świecie latający model TS-8 Bies z 3 znajdujących się w lotnej kondycji. Maszyna eksploatowana i utrzymywana jest przez Aeroklub Elbląski.

Pomnik samolotu TS-8 Bies w Babich Dołach został ustawiony na cokole przy ulicy Ikara w 1973 roku. W 2018 roku, dzięki zwycięstwu pomysłu renowacji w głosowaniu na projekty do Budżetu Obywatelskiego, postument został wyremontowany.

Fot. aerobaltic.pl

Oprac. Mateusz Kalinowski