129 rocznica urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego

0
886

Dziś świętowaliśmy 129. rocznicę urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego.

To może na początek kilka słów o tej zacnej postaci: wicepremier Polski, minister przemysłu i handlu w latach 1926-1930 oraz minister Skarbu Państwa 1935-1939 II Rzeczpospolitej Polskiej, wizjoner powstania gdyńskiego portu i nowoczesnego miasta – Gdynia. Urodził się 30 grudnia 1888 roku, zmarł 22 sierpnia 1974 roku. Wśród licznych sukcesów można wyróżnić ten dla nas najważniejszy – zainaugurował budowę portu i obok niego nowoczesnego miasta.

Tegoroczne obchody były jednak nieco inne od tych poprzednich. Po pierwsze ze względu na wyjątkową zmianę godziny uroczystości z 12.00 na 10.00, a po drugie na następną część uroczystości, zdecydowanie mniej oficjalną, ale również wartościową… Dziś z inicjatywy Parlament Studentów WSAiB po raz pierwszy odbył się toast urodzinowy gorącą czekoladą. Rozdawano także opracowane przez studentów Wsaib Gdynia ulotki o Eugeniusz Kwiatkowski oraz rozmawiano o życiu i dokonaniach wizjonera. Jest to wspaniały dowód na to, że świętować i obchodzić różnego rodzaju rocznice można także radośnie, nie sztampowo, aktywnie, obywatelsko, energicznie i w sposób urzeczywistniający ich oficjalne części, we wzajemnym dialogu, szacunku i pomimo dzisiejszego mrozu- przekazywaniu odrobiny ciepła i życzliwości innym osobom.

Mamy nadzieję, że za rok, w 130. rocznicę urodzin również spotkamy się na urodzinowym czekoladowym toaście, a jeszcze wcześniej przy okazji innych projektów i wydarzeń realizowanych przez Parlament Studentów WSAiB i Wsaib Gdynia. Szczególne podziękowania dla Adama Labuhn.

Oprac. Adam Labuhn, Krzysztof Jankowski, Anna Dąbrowska