Zielony Punkt Kontrolny

0
456

W lasach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, na terenie leśnictw Zwierzyniec i Cisowa, na powierzchni ok. 9 km² ustawione zostały stałe punkty kontrolne w postaci dębowych słupków.

Są one elementem akcji „Zielony Punkt Kontrolny”, znanej na świecie pod nazwą „Permanent Orienteering Courses”. W jej ramach uczestnicy uczą się nawigacji w terenie korzystając z mapy i kompasu. Koordynatorem projektu jest Uniwersytet Morski w Gdyni.

Mapy w skali 1:10 000 z propozycjami tras o różnym stopniu trudności i długości, opisy użytych znaków kartograficznych i charakterystyk punktów kontrolnych, a także opcjonalną kartę startową do potwierdzenia w tradycyjny sposób swojej obecności na nich za pomocą perforatorów można znaleźć na stronie internetowej projektu.

Wybór wariantu pomiędzy kolejnymi punktami kontrolnymi, których łącznie jest 42, zależy od uczestnika. Do dyspozycji są dwie mapy: „Grabówek” i „Chylonia”. Naniesione na nich zostały trasy biegowe: krótka, średnia, długa, bardzo długa oraz rowerowe: łatwa i trudna. Dodatkowo można pobrać mapy, na których znajdują się wszystkie ustawione w lesie punkty kontrolne. Trasy można pokonywać również w nocy, gdyż na każdym z punktów zostały zamocowane odblaski.

Niektóre z punktów zlokalizowane są w pobliżu najbardziej uczęszczanych leśnych dróg, inne umiejscowione są przy charakterystycznych formach terenu lub obiektach naturalnych, jak kamień, bagno czy dołek. Każdy z nich posiada swój indywidualny kod numeryczny oraz perforator za pomocą którego można w tradycyjny sposób potwierdzić swoją obecność na karcie startowej. Dokładna pozycja każdego z nich na mapie znajduje się w samym środku odpowiadającego mu okręgu. Początek tras jest oznaczony na mapie trójkątem oraz kodem S1 (na mapie „Grabówek”) lub S2 (na mapie „Chylonia”).

Oficjalne otwarcie Zielonego Punktu Kontrolnego – UMG odbyło się w sobotę, 14 października przy wejściu do lasu na końcu ul. Grabowo w Gdyni.

Źródło: https://umg.edu.pl/zpk

Oprac. Marek Lutowski