Zgłoś się do “Pociągu”

0
571

Niewiele czasu pozostało, aby wysłać swoje zgłoszenie do tegorocznej edycji festiwalu POCIĄG DO MIASTA! To propozycja dla teatrów offowych, które chciałyby zaprezentować swoje spektakle latem w nieteatralnych i intrygujących przestrzeniach Gdyni.

 

Trwa przyjmowanie zgłoszeń do siódmej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu „Pociąg do Miasta – Stacja Kosmos”, która odbędzie się w dniach 9-14 sierpnia 2021 roku w Gdyni. Termin nadesłania zgłoszenia mija 11 kwietnia.

Do udziału w Festiwalu zapraszamy teatry offowe, stowarzyszenia teatralne i fundacje artystyczne z terenu całej Polski (interesują nas również pozarepertuarowe projekty teatrów instytucjonalnych), które omijają popularne trendy w ambitnych próbach znalezienia własnego pomysłu na nowoczesny teatr.

Fot: krzysztofwinciorek.com

Hasło tegorocznej edycji Festiwalu brzmi “kosmos” i można je rozumieć bardzo szeroko. Czekamy więc na spektakle, które skupią się na człowieku i jego „mikrokosmosie” i spróbują udowodnić, że właśnie miłość jest najpotężniejszą i najbardziej tajemniczą z energii kosmicznych. Szukamy również futurystycznych lub społecznych wizji przyszłości, a także propozycji z szeroko rozumianego gatunku fantastyki naukowej. W hasło tegorocznej edycji Festiwalu wpisują się także prezentacje teatralne o nowoczesnej, autorskiej i nieziemskiej formie oraz spektakle odważnie badające temat “postpandemicznej rzeczywistości”.

Fot: krzysztofwinciorek.com

Prezentacjom festiwalowych spektakli będzie towarzyszyła podróż po mieście, w ramach której zderzymy propozycje artystyczne i wyobraźnię zaproszonych zespołów z naturalną scenografią tkanki miejskiej Gdyni. Pociąg do Miasta zabierze widzów w fascynującą wyprawę artystyczną zarówno po dalszych dzielnicach naszego miasta, jak i do Śródmieścia, które już w ubiegłych latach odwiedzaliśmy, ale wciąż do końca nie poznaliśmy. W poprzednich edycjach festiwalowe prezentacje miały miejsce na gdyńskiej plaży i w skateparku, teatralnym scenami stawały się podwórka, boiska i place zabaw. Prezentacje spektakli w taki interesujących miejscach pozwalały na znalezienie ich nowych kontekstów, umożliwiały korespondowanie z ich formą i treścią i skutecznie pobudzały wartościowe rozmowy o sztuce.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest tutaj: https://forms.gle/eZ8vPZeZ7ac5sJdv8

Zapraszamy do nieziemskich poszukiwań artystycznych, długich i intrygujących dyskusji i wspólnego przeżywania teatru.

Oprac. Amelia Bielska