Wyróżnienie wśród Nauczycieli Pomorza

0
931

Nauczycielka gdyńskiego II LO Anna Ćwiklińska-Rutka została wyróżniona podczas V edycji konkursu Nauczyciel Pomorza 2020.

 

Anna Ćwiklińska-Rutka to nauczycielka języka angielskiego i szwedzkiego oraz muzyki w II Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni. Między innymi dzięki jej wieloletniemu zaangażowaniu uczniowie z tej szkoły od lat odnoszą sukcesy podczas prestiżowych zawodów prawniczych International Moot Court, gdzie w jury zasiadają sędziowie Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. W 2020 r. uczniowie II LO w Gdyni byli ich gospodarzami, dzięki sukcesowi na tej imprezie w 2019 r.

Konkurs Nauczyciel Pomorza został przeprowadzony już po raz piaty. Jego celem jest uhonorowanie najlepszych nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych z Pomorza. Tegoroczny finał plebiscytu odbył się w formie on-line. Jak co roku do konkursu wpłynęło kilkadziesiąt zgłoszeń. Oceniała je komisja, w skład której weszli przedstawiciele: Sejmiku Województwa Pomorskiego, Pomorskiej Rady Oświatowej, Pomorskiego Kuratora Oświaty, nauczycielskich związków zawodowych, rodziców oraz środowiska akademickiego, organizacji pracodawców, a także mediów.

Laureatką konkursu Nauczyciel Pomorza jest Maria Seibert, która uczy muzyki i zajęć artystycznych w I Liceum Ogólnokształcącym w Malborku. Jej pasji i zaangażowaniu uczniowie zawdzięczają liczne sukcesy w konkursach wokalnych nie tylko na szczeblach lokalnych, ale nawet międzynarodowych. Wspólnie z młodzieżą redaguje muzyczną audycję w Radiu Malbork.

Spośród kandydatów komisja wybrała 10 nauczycieli, a pięcioro z nich zostało laureatami konkursu. Poza jednym tytułem Nauczyciela Pomorza wręczane są także 4 wyróżnienia. W 2020 roku wyróżnienia otrzymali ponadto: Anna Borowicz – nauczycielka biologii i chemii w Szkole Podstawowej w Baninie, Łukasz Kowalski – nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie, edukacji dla bezpieczeństwa i edukacji obronnej w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Bytowie oraz Magdalena Pytka-Leśniak – kierownik szkolenia praktycznego i nauczycielka przedmiotów zawodowych w Państwowych Szkołach Budownictwa w Gdańsku.

Zarówno laureaci, jak i wyróżnieni w konkursie Nauczyciel Pomorza 2020 otrzymali nagrody pieniężne. W 2019 roku tytuł Nauczyciela Pomorza otrzymał Robert Maciej Cyrta, nauczyciel historii, religii i wiedzy o teatrze w XX LO w Gdańsku. W ciągu pięciu lat do konkursu zgłoszonych zostało ponad 260 nauczycieli.

Oprac. Amelia Bielska