Wyniki konkursu Funduszu Sąsiedzkiego

0
842

Pięć inicjatyw, czyli wszystkie zgłoszone w pierwszej tegorocznej edycji Funduszu Sąsiedzkiego „Gdynia OdNowa”, zostało zakwalifikowanych do realizacji.

Na Witominie upiększony zostanie teren bezpośrednio przylegający do ul. Widnej 2, uzupełniony też będzie żywopłot. Kolejne zmiany zajdą na ścianie budynku Miejskiego Klubu Seniora “Witomino”, a działania mają zostać połączone z Dniami Otwartymi Klubu Seniora. Na Oksywiu powstaną kolorowe ogródki sąsiedzkie, zorganizowany zostanie Sąsiedzki Turniej Piłki Nożnej dla dzieci i młodzieży (12-16 lat).

Każdy z tych pomysłów wpisuje się w założenia Funduszu Sąsiedzkiego „Gdynia OdNowa”, czyli danie mieszkańcom gdyńskich obszarów rewitalizacji okazji do spotkań (czy to poprzez aranżację przestrzeni, czy organizację wydarzeń), integracji i aktywności społeczności. Inicjatywy zgłoszone przez mieszkańców na konkurs mogą zostać dofinansowane kwotą do dwóch tys. zł.

Każda inicjatywa, która ma łączyć gdynian, pomóc im w nawiązaniu relacji, dać okazję do wspólnego działania jest cenna. Odbudowanie sąsiedzkich więzi to jeden z celów gdyńskiej rewitalizacji, w ramach której zaprosiliśmy mieszkańców pięciu obszarów do udziału w Funduszu Sąsiedzkim – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Rozstrzygnięcie konkursu przypada na niełatwy czas, zmusza do przesunięcia w czasie wprowadzenia sąsiedzkich pomysłów w życie. W trosce o nasze wspólne zdrowie i bezpieczeństwo przestrzegamy wytycznych i zaleceń, a nie chcemy odebrać funduszowi tego, co jest jego istotą, czyli sąsiedzkiego charakteru. Dlatego warto poczekać na czas, gdy będzie mogła rozpocząć się realizacja państwa pomysłów, a my będziemy mogli się cieszyć z efektów.

Mieszkańcy Oksywia, Babich Dołów, Witomina, osiedli: Zamenhofa – Opata Hackiego i Meksyk na Chyloni swoje pomysły zgłaszali w marcu. Mogli liczyć na wsparcie Joanny Pytel – animatorki z Laboratorium Innowacji Społecznych. Każdy z projektów oceniała komisja konkursowa, w której skład weszli m.in. przedstawiciele Komitetu Rewitalizacji i rad dzielnic. Ponieważ nie było możliwe spotkanie wszystkich członków komisji, oceny dokonali zdalnie.

Na ten rok zaplanowano jeszcze na pewno jeden – czerwcowy – termin przyjmowania wniosków. Jeśli po nim pozostaną środki do wykorzystania, będzie też trzeci nabór. Łączna pula środków przeznaczonych na dofinansowanie inicjatyw w 2020 roku to 43 334 zł.

Po raz pierwszy gdyński Fundusz Sąsiedzki „Gdynia OdNowa” przeprowadzono w 2018 r.

Oprac. Krzysiek Marecki