Wymiennikownia w finale

0
774

Innovation in Politics to europejska nagroda przyznawana politykom za nowatorskie rozwiązania podnoszące jakość życia mieszkańców miast.

Wśród 10 finalistów w kategorii „Społeczeństwo” jest także prezydent Wojciech Szczurek za realizację projektu gdyńskiej Wymiennikowni – Młodzieżowego Centrum Innowacji Społecznych i Designu w Chyloni! Laureatów poznamy w połowie listopada.

Nagrody Innovation in Politics są przyznawane przez The Innovation in Politics Institute za najbardziej kreatywne projekty z państw członkowskich Rady Europy. Jak zaznaczają organizatorzy nagrody, wyróżniony projekt musi przede wszystkim prezentować innowacyjny charakter, przełamywać schematy, stawiając jednocześnie czoła wyzwaniom w sferze, w której jest realizowany. Innowacja nie musi należeć do „pierwszych na świecie”. Liczy się nowe podejście w kraju lub regionie, w którym projekt był realizowany i mądra adaptacja do lokalnej kultury czy potrzeb.

Konkurs podzielony jest na łącznie osiem kategorii: „Społeczeństwo”, „Jakość Życia”, „Dobrobyt”, „Miejsce Pracy”, „Ekologia”, „Demokracja”’, „Prawa Człowieka” i „Społeczność Lokalna”.  Gdyńska Wymiennikownia do finału zakwalifikowała się właśnie w tej pierwszej – obok projektów z m.in. Niemiec, Belgii, Bułgarii, Austrii. Gala finałowa konkursu odbędzie się 17 listopada w Wiedniu i wtedy też poznamy laureatów.

Młodzieżowe Centrum Innowacji Społecznych i Designu Wymiennikownia zlokalizowane jest w Chyloni przy ul. Kartuskiej 20B. Początkowo był to projekt współfinansowany ze Szwajcarskiego Funduszu współpracy z nowymi krajami Unii Europejskiej oraz budżetu miasta, a realizowany w ramach Działu Innowacji Społecznych Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Po zakończeniu szwajcarskiego projektu Miasto Gdynia zdecydowało się kontynuować działalność Wymiennikowni. W tym celu m.in. wyremontowano nieużytkowaną wymiennikownię ciepła, dzięki czemu młodzież otrzymała 300 metrów kwadratowych na dwóch kondygnacjach, czyli nowoczesną i bezpieczną przestrzeń do rozwoju zainteresowań. Sama instytucja stała się natomiast ważną częścią Laboratorium Innowacji Społecznych, czyli wyodrębnionego i rozwiniętego Działu Innowacji Społecznych PPNT.

Przyjdź do Wymiennikowni, czeka masa zajęć
Wymiennikownia w roku szkolnym czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 16.00-21.00, w soboty w godz. 14:00-19:00. Chętnych w najbliższym czasie czekają m.in. warsztaty improwizacji, tworzenia rapu, rysunek, lekcje i zawody tańca dancehall, rekrutacja do formacji K-POP, turnieje gier planszowych, czy nocki filmowe. Pełny kalendarz wydarzeń znajduje się na stronie internetowej www.wymiennikownia.org oraz na facebookowym profilu Wymiennikowni. Dołączyć może każdy zainteresowany w wieku 13-35 lat, a  zajęcia są bezpłatne.

Źródło: gdynia.pl

Oprac. Paweł Musiał