Wracają ograniczenia pandemiczne

0
1845

Rząd wprowadza od 1 grudnia nowe obostrzenia w związku z pojawieniem się nowej mutacji koronawirusa.

Najważniejsze zmiany to zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich: Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe. Osoby wracające z tych krajów będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni i w tym przypadku nie ma możliwości skrócenia jej testem. Nie dotyczy to osób zaszczepionych.

Do 14 dni z dotychczasowych 10 zostanie także wydłużona kwarantanna dla osób podróżujących z krajów non-Schengen. Z kwarantanny może zwolnić test PCR, jednak nie może on zostać wykonany wcześniej niż w ósmym dniu od nałożenia kwarantanny. Nie dotyczy to osób zaszczepionych.

W kraju ograniczona zostanie ilość osób, które mogą się pojawić w kościołach, gastronomii, hotelach, obiektach kulturalnych, a także w obiektach sportowych z obecnych 75 proc. do 50 proc. Do tego limitu nie będą się wliczały osoby zaszczepione.

Ponadto, w zgromadzeniach i uroczystościach rodzinnych będzie mogło brać udział nie więcej niż 100 osób (było 150) a w imprezach sportowych zamiast 500 będzie mogło uczestniczyć 250 osób. Utrzymana została zasada, że obostrzenia nie dotyczą osób zaszczepionych.

Mniej osób będzie mogło także korzystać z siłowni i klubów fitness, a także muzeów i galerii sztuki – limit został podniesiony do 1 os. na 15 m kw. Takie same restrykcje dotyczą także targów, wystaw, konferencji i kongresów oraz sklepów.

Szkoły nadal będą pracowały stacjonarnie. Rząd nie zamierza wprowadzać ponownie nauki zdalnej we wszystkich placówkach. Zmiany nie zostaną także wprowadzone w transporcie publicznym. Obostrzenia będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia.

Oprac. Paweł Musiał