Witomino: Młodzi kręcą

0
190

Biorą do ręki kamerę, na uszy zakładają słuchawki, wcielają się w role – i kręcą.

Młodzi ludzie z Witomina pod okiem filmowców z Domu Filmowego, robią filmy. O sobie, o swojej dzielnicy, o ważnych dla siebie sprawach. Co najważniejsze jednak, uczą się znaczenia współpracy, poznają znaczenie odpowiedzialności i przekraczają własne granice. Premierę miał właśnie kolejny film stworzony przez młodych ludzi.

Zaczęło się w roku 2019 od projektu „Pokaż dokument” – w szkołach podstawowych nr 12 i 35 na Witominie (ta druga działa na obszarze rewitalizacji) powstały filmy dokumentalne o młodzieży. Uczniowie klas siódmych i ósmych, pod okiem Pauliny Pohl i Kryspina Pluty z Domu Filmowego, stworzyli filmy dotyczące spraw młodych ludzi: ich pasji, przyjaźni, zainteresowań. Rok później powstały spoty społeczne mówiące o ekologii: wszechobecności śmieci i wpływu plastiku na nasze życie.

W zajęciach filmowych biorą udział dzieci w różnych życiowych sytuacjach – nie zawsze łatwych. Miewają trudności w nauce, borykają się z kryzysem rodzinnym, mają kłopoty z odnalezieniem się w grupie. Praca nad filmem i wszystkie związane z nią zagadnienia to sposób na pokazanie, że można inaczej. Sposób skuteczny, bo dość szybko nauczyciele zauważają, że dzieciom zaczyna się chcieć, stają się bardziej obowiązkowe, otwierają się na innych. Filmy nagrane przez młodzież z Witomina można obejrzeć na stronie Domu Filmowego.

Teraz – we współpracy z Laboratorium Innowacji Społecznych i Radą Dzielnicy Witomino – Dom Filmowy realizuje projekt „Witoman”. To poszukiwania super bohaterów Witomina. Najmłodsi uczniowie tworzą animacje poklatkowe, starsi nagrywają filmy fabularne i dokumentalne. Od kilku tygodni trwa też współpraca z Centrum Aktywności Seniora na Witominie: najstarsi mieszkańcy dzielnicy będą dzielić się ciekawymi historiami, wskazywać intrygujących bohaterów – a to wszystko ma zostać utrwalone na filmie.

Projekt Gdynia odNowa: Rewitalizacja zachodniej części dzielnicy Witomino-Radiostacja jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Oprac. Martyna Rodzik