Worek gdyńskich medali

0
835

Na wodzie podczas Volvo Gdynia Sailing Days dzielili i rządzili reprezentanci Gdyni. Niemal nie schodzili z podium podczas ceremonii medalowych.

Krajowa czołówka rozdzieliła między sobą medale w klasach: 49er, 49erFX, 470 i Nacra 17, a ponadto w O’pen Skiff. Jednak zacznijmy od… końca, a więc od regat które zakończyły się w środę. Rywalizacja w olimpijskiej klasie 470 była niezwykle zacięta i nie są to puste słowa. Od pierwszego startu na czele znajdowali się żeglarka Yacht Klub Polski Gdynia Hanna Dzik oraz Seweryn Wysokiński z Centrum Sportów Wodnych Opty Ustka. W ósmym wyścigu ten duet był dopiero szósty i stracił pierwszą lokatę na rzecz Kacpra Paszka i Tomasza Lewandowskiego (Fundacja Yacht Klub Junga Olsztyn), którzy po pierwszym dniu regat plasowali się na czwartej pozycji.

Uzupełniając, srebrne medale MP trafiły do załogi Paszek-Lewandowski, a z brązu cieszyli się Agnieszka Łapińska (AZS Uniwersytet Warszawski) i Bartosz Reiter (Fundacja Yacht Klub Junga Olsztyn). Drugie złoto dla YKP Gdynia zdobyła Aleksandra Melzacka, która wspólnie z Kingą Łobodą (AZS AWFiS Gdańsk) nie miały sobie równych w klasie 49erFX. Dla załogi z oficjalną nominacją na zbliżające się igrzyska olimpijskie był to pierwszy występ po pandemicznej przerwie. Srebro powędrowało do Gabrieli Czapskiej i Hanny Rajchert (Spójnia Warszawa), a brąz trafił do klubowych koleżanek Oli – Karoliny Żurek i Wiktorii Ossowskiej (YKP Gdynia).

Kolejny znakomity występ w klasie 49er zanotowali nasi utalentowani 20-latkowie: Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch z YKP Gdynia. Młodzianie musieli uznać wyższość Dominika Buksaka (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymona Wierzbickiego (OŚ AZS Poznań), ale sprawili dużą niespodziankę zostawiając „tylko” z brązem dwukrotnych olimpijczyków Łukasza Przybytka i Pawła Kołodzińskiego (AZS AWFiS Gdańsk). Klasę reprezentantów naszego miasta docenili triumfatorzy. Piąty gdyński medal wywalczył Piotr Trella z MKŻ Arki, który zdobył srebro w klasie O’pen Skiff. Lepszy od niego okazał się jedynie reprezentant Spójni Warszawa Józef Krasowski. Brąz trafił do Liwii Liszkiewicz (Fundacja Yacht Klub Junga Olsztyn). Warto również zauważyć, że trzecie miejsce wśród młodzików zajęła Aniela Frąckowiak z MKŻ Arki.

W krajowych championacie ścigali się również zawodnicy w kl. Nacra 17. Rywalizowały dwie mieszane załogi – wygrali ubiegłoroczni mistrzowie Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska (UKS Navigo Sopot), a druga lokata przypadła Mikołajowi Chłopkowi (77 Racing Club Gdańsk) i Irminie Mrózek Gliszczynskiej (ChKŻ Chojnice).

W czwartek w Gdyni rozpocznie się rywalizacja w Pucharze Europy w klasie Micro, która potrwa do soboty. Z kolei w piątek zaplanowano pierwsze wyścigi w mistrzostwach Polski w klasach Laser Radial i Standard oraz Finn. Triumfatorów poznamy w niedzielę. Wcześniej w VGSD rozdano medale krajowego championatu w innych olimpijskich klasach – 49er, 49erFX oraz Nacra 17.

Oprac. Amelia Bielska