Wizja molo Południowego

0
1065

Po kilku miesiącach oczekiwania i burzliwych obradach sądu konkursowego znamy już laureatów i wyróżnionych w konkursie studialno-ideowym na projekt zabudowy i zagospodarowania głównej osi kompozycyjnej Gdyni – „Pirs Przyszłości”.

Morska tożsamość, odważne wizje roztaczające widok na morze i dbałość o modernistyczne tradycje – to główne motywy, które towarzyszyły architektom pochylającym się nad kwestią nowego zagospodarowania jednej z wizytówek Gdyni.

Poznaliśmy koncepcje molo Południowego, które posłużą za inspiracje przy planowaniu zmian w tym wyjątkowym miejscu. Sąd konkursowy podzielił się swoim werdyktem i spośród 16 prac zgłoszonych do gdyńskiego konkursu studialno-ideowego wyłonił zdobywców trzech wyróżnień i trzech nagród. Zwyciężyła wizja molo Południowego z efektowną, nadziemną promenadą i tarasem, z którego rozciąga się widok na morze i port.

Tożsamość, atrakcyjność i użyteczność

Przypomnijmy, że podczas oceny prac konkursowych sąd brał pod uwagę przede wszystkim identyfikację tożsamości przestrzeni urbanistycznej i architektonicznej miasta – na tym tle oceniano oryginalność i atrakcyjność proponowanej wizji i poszczególnych rozwiązań.

Ważny był też stopień, w jakim proponowane rozwiązania przyczynią się do kreowania i wydobywania tożsamości i atrakcyjności miejsca. Kolejne z kryteriów to sposób wpisania w otaczający kontekst i układ kompozycyjno-przestrzenny miasta. Ponadto zwracano też uwagę na walory użytkowe koncepcji w kilku aspektach: funkcjonalnym, społecznym, ekologicznym i technicznym.

Nagroda główna przypadła warszawskiej pracowni SMOL Architekt. Autorzy koncepcji – Tomasz Smol i Edyta Smol – zgodnie z regulaminem otrzymali nagrodę finansową w wysokości 50 tys. złotych.

W zwycięskiej pracy podstawowym elementem budującym założenie przestrzenne jest nadziemna promenada usytuowana wzdłuż głównej osi kompozycyjnej, zakończona tarasem widokowym o kolistym, rzeźbiarskim kształcie.

Zaproponowane rozwiązania projektowe uzupełniają i podkreślają główną oś kompozycyjną, tworząc trasę widokową otwierającą panoramę zarówno na port, jak i Zatokę Gdańską. Forma architektoniczna promenady nadziemnej zakończona wygiętą wstęgą wysuniętego w morze tarasu widokowego, drobne pawilony usługowe i mała architektura nawiązują do modernistycznego dziedzictwa architektury Gdyni z charakterystycznymi zaokrąglonymi narożnikami, jasną kolorystyką i marynistycznymi detalami, podkreślając w ten sposób tożsamość miasta.

Drugie miejsce zdobyła koncepcja stworzona wspólnie przez: Dominika Sędzickiego, Jarosława Bąkowskiego, Aleksandra Bielawskiego, Michała Lubasa, Maję Karoń i Natalię Gruchałę.

Trzecie miejsce przyznano zespołowi, w którego skład weszli: Bazyli Domsta, Kacper Ludwiczak i Beata Wróblewska.

Wyróżnienia uzyskały prace autorstwa:

Jakuba Bladowskiego, Roberta Juchnevica (Roark Studio Sp. z o.o. sp.k. / Designbotic sp. z o.o.), Kacpra Radziszewskiego (Designbotic sp. z o.o.), Anny Modrzejewskiej, Ady Kowalskiej, Anny Czech (Roark Studio Sp. z o.o. sp.k.), Jakuba Lipskiego, opracowanie: Jerzego Wiercińskiego, Grzegorza Kulki, Julii Lipskiej i Marka Bystronia.

Zwycięskie i wyróżnione projekty będzie można obejrzeć w ramach pokonkursowej wystawy w InfoBoksie (ul. Świętojańska 30). Prace będą tam prezentowane od 14 grudnia 2021 roku do 16 stycznia 2022 roku.

Źródło: gdynia.pl

Oprac. Mateusz Kalinowski