40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego 🗓

0
766

13 grudnia 1981 roku na ulice polskich miast wyjechały czołgi, pojazdy opancerzone i wozy bojowe. Władze komunistyczne wprowadziły w całym kraju stan wojenny, którego celem była likwidacja protestów społecznych.

Podczas ich tłumienia padli zabici i ranni. Działacze opozycji i „Solidarności” byli zatrzymywani, a następnie internowani. W 40. rocznicę tamtych wydarzeń, w Gdyni odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary stanu wojennego, a na placu Kaszubskim prezentowana jest wystawa historyczna ukazująca polską rzeczywistość z tamtego okresu.

Przed nami 40. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Celem akcji była likwidacja protestów społecznych.

Stan wojenny trwał od 13 grudnia 1981 do 22 lipca 1983 roku. Przeciwko strajkującym wystawiono ponad 100 tys. uzbrojonych żołnierzy i funkcjonariuszy. Na ulice wyjechały czołgi, aresztowano i osadzano w ośrodkach odosobnienia działaczy opozycji. Podczas tłumienia protestów padli zabici i ranni. Działania sił MSW i wojska przebiegały wyjątkowo brutalnie, wielu funkcjonariuszy wykazywało się sadyzmem, o czym świadczą wspomnienia ofiar pobić. Do 1990 roku w wyniku represji, ciężkich pobić, ran postrzałowych zmarło ponad 100 osób.

Wystawa i instalacja artystyczna

W ramach tegorocznych obchodów 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego przygotowano specjalną wystawę, która w symboliczny sposób przywołuje tamte wydarzenia i doświadczane emocje.

Ekspozycja krótko przedstawia fakty o stanie wojennym i losach ludzi w tym okrutnym czasie. Już one, razem z dokumentującymi je obrazami, niosą atmosferę zagrożenia i opresji. Strzępy wspomnień świadków, fragmenty podziemnie drukowanych ulotek i hasła pisane potajemnie na murach pozwalają odbiorcy skontaktować się ze stanem ducha Polaków w owej długiej nocy.

Jest ona dostępna w dniach od 10 do 17 grudnia na placu Kaszubskim od strony ul. Starowiejskiej. Dzięki niej można przypomnieć sobie lub poznać polską rzeczywistość sprzed 40 lat.

Wystawę „Stan wojenny” przygotowali: Maugo Domańska, Anna Grabowska, Jan Rosiek, Adam Stankiewicz. Jej producentem jest: Paulina Neugebauer. Twórcy zapraszają do refleksji na temat naszego miejsca tu i teraz.

Uroczystości miejskie

13 grudnia w Gdyni odbędą się również oficjalne uroczystości miejskie, upamiętniające tragiczne wydarzenia sprzed 40 lat. Rozpoczną się one o godzinie 18:00 mszą świętą w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka w Gdyni. Po eucharystii w świątyni zaprezentowany zostanie program słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gdyni oraz II Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Następnie uczestnicy obchodów przemaszerują ulicami Gdyni – ul. Portową, placem Kaszubskim, ul. Świętojańską i ul. Pułaskiego. Tam, przed pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego zmówiona zostanie modlitwa oraz złożone zostaną kwiaty.
Harmonogram uroczystości:

18.00 – Msza Św. w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka w Gdyni
18.50 – program słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gdyni oraz II Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni
19.15 – przemarsz ulicami: ul. Portowa, plac Kaszubski, ul. Świętojańska, ul. Pułaskiego
19.30 – uroczystość przed Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego (ul. Pułaskiego)- modlitwa, przemówienia, złożenie kwiatów.

Oprac. Martyna Rodzik

Scheduled miasto