Wakacje spędzają w naszym mieście!

0
868

Do Gdyni przyjechały dzieci z dworca Brześć. Koczowali tam Czeczeńcy, którzy uciekli na Białoruś przed wojną, siejącą spustoszenie w ich rodzinnych stronach.

Marina Hulia postanowiła się nimi zaopiekować. Udało się z nimi wjechać do Polski i zamieszkać w ośrodku dla uchodźców. Na zaproszenie grupy gdynian wakacje spędzają w naszym mieście.  Historia każdego z nich jest inna, każda dramatyczna. Musieli opuścić swoją ojczyznę. Uciekać przed okrucieństwem.

Do Gdyni przyjechała grupa 19 osób. Nocują w salach lekcyjnych Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 na Dąbrowie. W Gdyni czas spędzają na plaży. Odwiedzą również Muzeum Emigracji i Muzeum Miasta, wjadą na Kamienną Górę i przespacerują się po molo. Od środy czas będą spędzać na odbywającym się w Gdyni festiwalu Kultur Świata Globaltica, który oferuje szereg atrakcji dla dzieci. W piątek przedstawią swój taniec ludowy na głównej scenie.

Podczas pobytu w Gdyni odbędą się dwa otwarte spotkania z Mariną Hulią. We wtorek o 18.00 w księgarni Vademecum oraz w sobotę w południe na terenie festiwalu Globaltica. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Każdy może się zaangażować. Zarówno podczas goszczenia ich w naszym mieście, jak i w dalszym życiu, a także wesprzeć kolejne osoby koczujące na Białorusi. Można kupić zabawki szyte przez mamy z dworca w Brześciu – dostępne są na stronie www.dziecimariny.pl. Do nabycia są one również na terenie festiwalu oraz w księgarni Vademecum. Osoby chcące zaangażować się w uatrakcyjnienie pobytu dzieci i młodzieży w Gdyni, powinny się skontaktować z przedstawicielami Rady Dzielnicy Dąbrowa (tel. 507 155 385rada.dabrowa@gdynia.pl).

Źródło: gdynia.pl

Oprac. Joanna Winiarek