Umowa na energię podpisana

0
331

Gdynia zadbała o ciągłość dostaw energii w 2023 r. i podpisała ze spółką Energa-Obrót SA umowę na dostawę energii elektrycznej dla lokali i obiektów całej grupy zakupowej NORDA.

Dodatkowo wysoka stawka za megawatogodzinę obejmie tylko znikomy procent zużycia, natomiast za pozostałe 97% zapłacimy stawkę uregulowaną ustawowo przez państwo.

Wrześniowy przetarg na dostawę energii elektrycznej dostarczył sporo emocji. Pomimo wspólnego działania kilkudziesięciu samorządów i jednostek publicznych w grupie zakupowej NORDA, jedyna oferta w postępowaniu na dostawę energii elektrycznej w 2023 roku przekroczyła zaplanowaną na ten cel kwotę.

Przypomnijmy, że 22 września otwarto oferty na zakup energii elektrycznej dla grupy zakupowej NORDA – organizacji, której liderem jest Gdynia i która obejmuje łącznie 43 samorządy oraz jednostki administracji publicznej.

W postępowaniu wpłynęła tylko jedna oferta – od spółki Energa-Obrót SA. Proponowana stawka za MWh pięciokrotnie przewyższyła aktualną cenę, którą członkowie NORDY płacą za energię elektryczną. To nie koniec problemów, gdyż oferent nie złożył propozycji dotyczącej trzeciej części zamówienia, czyli dostawy energii, która jest wykorzystywana na potrzeby ulicznego oświetlenia.

Co więcej – pomimo pominięcia trzeciej części przetargu łączna kwota oferty nie mieściła się w zaplanowanym już z uwzględnieniem podwyżek budżecie (uwzględniającym pełne zamówienie). Ten wynosił nieco ponad 210 milionów złotych, natomiast sama propozycja Energi-Obrót na dwie z trzech części przekroczyła 232 miliony złotych.

Uśrednione kwoty brutto za dostawę energii elektrycznej dla członków grupy zakupowej NORDA to zatem odpowiednio 3013,75 zł oraz 2883,01 zł za MWh dla części 1 oraz części 2 zamówienia (obejmujących lokale i obiekty administrowane przez członków grupy NORDA).

27 października 2022 r. rząd wprowadził w życie ustawę dającą możliwość skorzystania z określonej stawki za dostawę energii elektrycznej – 785 zł netto za MWh plus akcyza, plus VAT 23%. Choć nie wszyscy mogą skorzystać z tej możliwości, dla gdyńskiego samorządu to dobre wyjście.

Z końcem roku szykuje się też kolejne ważne rozstrzygnięcie. Trwa postępowanie, mające na celu wyłonienie dostawy energii na potrzeby oświetlenia ulicznego.

Sprostanie podwyżkom cen energii, w połączeniu z podwyżkami dotyczącymi też innych podstawowych wydatków, oznacza dla samorządów konieczność poszukiwania radykalnych oszczędności. Gdyński samorząd postawił na planowanie, edukację i długofalowe strategie, które docelowo pozwolą mieszkańcom cieszyć się bezpieczeństwem energetycznym.

Przypomnijmy, że grupa zakupowa NORDA to aktualnie 43 uczestników, którzy łącznie korzystają z aż 4289 punktów odbioru energii elektrycznej o wolumenie sięgającym aż 92697,5 MWh. Od 2014 roku miasto Gdynia pełni rolę lidera grupy, w której skład wchodzą też liczne samorządy m.in. z terenu powiatu wejherowskiego, puckiego, lęborskiego, a także miejskie i gminne jednostki budżetowe oraz publiczne uczelnie.

Oprac. Karol Molęda