Tablety i komputery dla dzieci

0
854

Do rodzin z gdyńskiej pieczy zastępczej trafiają tablety z puli przekazanej wcześniej na potrzeby dzieci z Gdyni przez Galerię Klif.

Dzięki temu rozwiązany zostanie jeden z większych problemów, z jakimi przyszło im się mierzyć w ostatnich dniach: niewystarczająca liczba sprzętu potrzebnego dzieciom do nauki zdalnej. Już w chwili zawieszenia zajęć szkolnych i rozpoczęcia w drugiej połowie marca nauki zdalnej gdyńskie rodziny zastępcze czy placówki typu rodzinnego sygnalizowały Zespołowi Pieczy Zastępczej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni problem z dostępem do sprzętu.

W niektórych placówkach typu rodzinnego wychowuje się nawet kilkanaścioro dzieci w wieku szkolnym (przebywające w pieczy i dzieci biologiczne opiekunów). Do dyspozycji – jeden lub dwa komputery, które wcześniej w zupełności wystarczały. Teraz jednak, gdy lekcje odbywają dla wszystkich w tych samych, głównie porannych i wczesno popołudniowych porach, okazało się że to za mało. Początkowo do nauki zdalnej wykorzystywano smartfony, ale na dłuższą metę to rozwiązanie jest uciążliwe.

Teraz ten problem znajduje rozwiązanie, bo do dzieci przebywających w gdyńskiej pieczy zastępczej trafiają – za pośrednictwem Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gdyni – tablety z puli przekazanej przez w ubiegłym tygodniu przez Galerię Klif. W czwartek, 16 kwietnia, sprzęt trafił do rodzin. Będą go odbierać podczas specjalnego dyżuru w Zespole Pieczy Zastępczej, będzie też dowożony do domów przez koordynatorki pieczy. Gdy dzieci wrócą do szkół, użyczone na czas nauki zdalnej tablety wrócą do Wydziału Edukacji UM.

Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji: – Wiele lat temu zlikwidowaliśmy duży dom dziecka i postawiliśmy w Gdyni na rodzinne formy opieki. Wiedzieliśmy, że warunki domowe czy jak najbardziej do nich zbliżone to najlepsze, co możemy zapewnić dzieciom nie mogącym wychowywać się w swoich biologicznych rodzinach. Zaangażowanie rodziców zastępczych czy opiekunów placówek typu rodzinnego, opieka czy podarowany im czas to dla dzieci i młodzieży szansa na przezwyciężenie trudności, lepszy start w dorosłe życie. Sprzęt komputerowy, który dzięki gdyńskim przedsiębiorcom trafia do dzieci, to ogromne wsparcie także dla ich opiekunów, którzy w tym trudnym czasie mają więcej obowiązków. Bardzo za tę pomoc dziękuję. Dzięki niej po raz kolejny przekonujemy się, jak wielu przyjaciół mają gdyńskie rodziny zastępcze – i jak bardzo możemy na Państwa liczyć.

Sprzęt podarowany przez Galerię Klif nie jest jedynym, jaki wesprze gdyńskie rodziny zastępcze i placówki typu rodzinnego. Wcześniej jedna z gdyńskich firm przekazała 39 zestawów stacjonarnych. MOPS wyposażył je w mobilny internet. Do dzielnicowych ośrodków pomocy społecznej zgłaszali się też darczyńcy indywidualni, przekazując komputery dla dzieci.

Oprac. Marta Kuniecka