Szkoła z sercem

0
1250

To jedyne takie miejsce na Pomorzu – szkoła dostosowana do potrzeb dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera.

Szkoła Podstawowej Stowarzyszenia DAR w Gdyni powstała w 2015 roku z inicjatywy rodziców i terapeutów. Obecnie zyskała ona nową siedzibę – przy ul. Morskiej 509 a w jej oficjalnym otwarciu uczestniczył prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz wiceprezydent Michał Guć.

Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia DAR zapewnia dzieciom z autyzmem wszechstronny rozwój w bezpiecznym środowisku i znalezienie równowagi pomiędzy zdobywaniem wiedzy szkolnej oraz umiejętności społecznych. W szkole uczy się obecnie 33 uczniów, a kadra pedagogiczna to 25 osób. To nie tylko nauczyciele, ale również psycholodzy, specjaliści od autyzmu, logopedzi i rehabilitanci.

Przestrzeń szkolna, czyli korytarze, sale lekcyjne i inne pomieszczenia zostały zaprojektowane tak, aby dzieci mogły czuć się tam komfortowo. Nie brakuje też nowoczesnego wyposażenia i wszelkiego rodzaju sprzętów. W każdym zespole klasowym jest maksymalnie sześciu uczniów. Aktualnie są jeszcze miejsca w 1, 2, 7 oraz 8 klasie.

To placówka kierowana do dzieciaków ze szczególnymi potrzebami – dzieci z autyzmem, które najczęściej nie mogą funkcjonować w dużych placówkach ze względu na liczbę bodźców, które do nich docierają i uniemożliwiają naukę czy wręcz przebywanie. Ta szkoła jest też szczególna, bo powstała oddolnie. To szkoła niepubliczna, którą tworzą rodzice i również ta inwestycja, ta nowa siedziba powstała, dzięki ogromnemu zaangażowaniu nie tylko dyrekcji i władz stowarzyszenia, ale również dzięki zaangażowaniu rodziców. Cieszę się, że mogliśmy wspomóc ich na etapie przygotowań. Dziś wspólnie możemy świętować jej otwarcie – powiedział Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Źródło: gdynia.pl

Oprac. Amelia Bielska