Święto polskiego kina 🗓

0
522

Już w poniedziałek rozpoczyna się 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Święto rodzimej kinematografii rozpocznie się 20 września i potrwa sześć dni. W tym czasie w Gdyni będzie można poczuć filmowy klimat i magię ekranu. Program festiwalu będzie bogaty i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. O tym, na co mogą liczyć widzowie, mówili goście konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek, 13 września w Gdyńskim Centrum Filmowym.

W ubiegłym roku wydarzenie wyjątkowo miało charakter branżowy i odbyło się online. Oczywiście wszystko z uwagi na pandemię. W tym roku festiwal wraca do stacjonarnej formuły. Widzowie będą mogli zasiąść w kinowych fotelach i pogrążyć się w filmowych seansach. Pokazy będą się odbywać w kinie Helios w Centrum Riviera, Gdyńskim Centrum Filmowym oraz na Nowej Scenie Teatru Muzycznego w Gdyni. Jednak część filmów konkursowych oraz produkcji z sekcji pozakonkursowych będzie można zobaczyć również online, na platformie VOD Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Walka o nagrody

Festiwal to przede wszystkim najnowsze filmowe produkcje, które walczą o nagrody w trzech konkursach. Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowały się 24 produkcje. Powstały one w kilku szkołach filmowych, ale też w studiach niezależnych i Studiu Munka. O tym, kto wygra w tej rywalizacji, zdecyduje jury w składzie:Małgorzata Szumowska (przewodnicząca), Agnieszka Podsiadlik i Tim Redford.

Druga sekcja to Konkurs Filmów Mikrobudżetowych. Inicjatywa ta ma pokazać prace absolwentów szkół filmowych. W tym roku do konkursu wybrano 5 filmów. Najlepszy tytuł wybierze jury w składzie: Magnus von Horn (przewodniczący), Jan Naszewski oraz Agata Szymańska.

Wisienką na torcie jest Konkurs Główny. W tym roku o Złote Lwy powalczy 16 produkcji. Wśród nich jest 6 pełnometrażowych debiutów reżyserskich i 3 drugie filmy reżyserów. Zwycięzcę wybierze jury w składzie: Andrzej Barański (przewodniczący), Bogdan Dziworski, Robert Bolesto, Emilia Mira Haviarová, Joanna Kulig, Dorota Roqueplo, Agnieszka Smoczyńska i Mikołaj Trzaska.

Tradycyjnie na widzów będą czekać też sekcje pozakonkursowe: „Polonica”, „Czysta Klasyka” oraz „Filmy z Gdyni”. W ostatniej z nich zostaną pokazane produkcje, takie jak: „Amatorzy” w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej, „Dotknąć obrazu” Olgi Blumczyńskiej i Barbary Ostrowskiej, „Eugeniusz Kwiatkowski. Mąż stanu” w reżyserii Mirosława Borka oraz „Po złoto” Ksawerego Szczepanika. Z kolei wśród wydarzeń towarzyszących pojawi się jak zawsze sekcja „Gdynia Dzieciom”. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest muzyka, a w programie znalazło się ponad dwadzieścia krótkich bajek animowanych oraz kilka filmów pełnometrażowych.

Filmy to nie wszystko

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to jednak nie tylko filmowe emocje. To także spotkania, wystawy oraz muzyka. W ramach tegorocznej odsłony wydarzenia będzie można zobaczyć m.in. wystawy, które upamiętniają dwóch wybitnych reżyserów i przybliżają ich twórczość. To „Wajda na nowo” oraz „Krzysztof Kieślowski – Bez końca”.

Nie zabraknie też cyklu „Gdynia Industry”. To spotkania, podczas których młodzi filmowcy mogą porozmawiać o swoich pomysłach z ekspertami z branży. Do wyboru są dwa wydarzenia, na które trwają zapisy. Pierwsze z nich to spotkania „1 na 1”. Podczas nich uznani eksperci i praktycy odpowiedzą na pytania, przybliżą wybrane aspekty funkcjonowania branży i wskażą możliwe kierunki działań na ścieżce filmowej kariery. Spotkania będą się odbywać na żywo lub w formie wideokonferencji. Link do zapisów: https://app.evenea.pl/event/1-na-1/.

Druga propozycja to „Branża bez tajemnic. Lunch producencki”. Uczestnicy spotkania będą mogli zyskać cenne wskazówki i odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Rozmowy będą się toczyć w kameralnym gronie, podczas lunchu, równolegle przy kilku stolikach tematycznych. Każdy z nich będzie dotyczyć innego zagadnienia branżowego. Zapisy ruszyły w poniedziałek, 13 wrzesnia o godz. 10.00: https://app.evenea.pl/event/lunch-producencki/.

Dobre kino to również muzyka. Dlatego organizatorzy zadbali też o koncerty na żywo. Od 21 do 23 września na czerwonym patio Gdyńskiego Centrum Filmowego zagrają młodzi artyści z Trójmiasta, którzy zinterpretują m.in. szlagiery muzyki filmowej Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza. We wtorek zagrają: Alicja Sobstyl, Krzysztof Hadrych, Filip Arasimowicz i Alan Kapołka. Dzień później wystąpi pianista, skrzypek, kompozytor, absolwent francuskiej Academie Musicale de Villecroze związany z brytyjskim wydawnictwem Mute Records – Stefan Wesołowski. Wykona on muzykę do filmu Kuby Mikurdy „Ucieczka na Srebrny Glob”. Z kolei w czwartek dla festiwalowej publiczności zagra Resina (Karolina Rec) – kompozytorka, wiolonczelistka, twórczyni muzyki teatralnej i filmowej.

Natomiast w piątek, 24 września w muszli koncertowej na placu Grunwaldzkim odbędzie występ Rebel Babel Film Orchestry oraz muzyków, solistów i filmowców pod kierownictwem Łukasza L.U.C. Rostkowskiego. Przypomną oni twórczość największych polskich kompozytorów muzyki filmowej, takich jak Krzysztof Komeda, Henryk Kuźniak czy Andrzej Korzyński.

 

Oprac. Martyna Rodzik

od do
Scheduled Featured kulturalnie