Święto Marynarki Wojennej

0
330

We wszystkich jednostkach polskich sił morskich marynarze spotkali się na uroczystych zbiórkach, a na polskich okrętach w kraju i zagranicą podniesiono wielką galę banderową. Jak co roku, ostatnia niedziela czerwca – Święto Marynarki Wojennej – jest finałem obchodów Dni Morza.

Z okazji Święta Marynarki Wojennej na wszystkich polskich okrętach podniesiona została wielka gala banderowa. Marynarze uczcili pamięć o swoich poprzednikach składając wiązanki kwiatów na Cmentarzu MW. Następnie, w Kościele Garnizonowym w Gdyni-Oksywiu została odprawiona msza święta w intencji MW. W Porcie Wojennym Gdynia, odbył się uroczysty apel z okazji święta MW. Na zakończenie odbył się pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej MW.

Bramy gdyńskiego portu wojennego zostały otwarte. Do zwiedzana zostały udostępnione okręty: podwodny ORP Sęp, fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski, korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub, trałowiec ORP Wigry oraz okręt hydrograficzny ORP Heweliusz. Można było zapoznać się także z uzbrojeniem będącym na wyposażeniu jednostek lądowych MW m. in.: Morskiej Jednostki Rakietowej, 43. Batalionu Saperów i Brzegowej Grupy Ratowniczej. Nie zabrakło także sprzętu lotnictwa MW. Do zwiedzania został udostępniony śmigłowiec zwalczania okrętów podwodnych Kaman SH-2G Super Seasprite, będący na wyposażeniu Brygady Lotnictwa MW. W programie przewidziano również pokaz walki wręcz oraz występy artystyczne Zespołu Wokalnego Klubu MW Riwiera i artystów z Klubu 3. Flotylli Okrętów

 Oprac.Łukasz Strzałkowski