Świąteczna Starowiejska 🗓

0
201

Świąteczne dania, świąteczny wystrój, gwiazdkowy klimat i Mikołaj… zadający zagadki. Świąteczną szatę na weekend 8-10 grudnia założy wyremontowana ulica Starowiejska.

Restauratorzy przygotują świąteczne potrawy, których skosztujemy nie tylko wewnątrz lokali. Będziemy podziwiać witryny, które wezmą udział w konkursie, a u zbiegu tej najstarszej ulicy w Gdyni z ulicą Świętojańską stanie 8-metrowa choinka.

Udział w wydarzeniu potwierdziło dotychczas 14 restauracji oraz ponad 30 punktów handlowo-usługowych, swoją ofertę będą prezentować nie tylko wewnątrz lokali i w witrynach, ale też przed lokalami i na parkletach, które miasto udostępni za darmo w ramach wydarzenia. W lokalach będzie dostępne specjalne świąteczne menu, wystrój zmieni klimat na gwiazdkowy, a na gości będą czekały świąteczne prezenty, także kulinarne i inne niespodzianki. A goście wybiorą Najlepszą Świąteczną Potrawę (w określonych godzinach będzie dostępne darmowe menu degustacyjne) i Najpiękniejszą Witrynę Świąteczną.

Każdy lokal będzie oznaczony plakatem, na którym znajdziemy informacje o planowanych w nim atrakcjach oraz numer, który będzie trzeba umieścić na karcie do głosowania i umieścić je w urnie w Spilno lub Bibliotece Gdynia. Każdy, kto odda głos, otrzyma przepiękną kartkę świąteczną z grafiką Świątecznej Starowiejskiej wraz ze znaczkiem pocztowym. Przy Bibliotece Miejskiej i w Spilnie będą ustawione specjalne skrzynki pocztowe po to, by móc wysłać kartkę, bezpośrednio z ulicy Starowiejskiej. A lokale, które zgromadzą najwięcej głosów w konkurach, otrzymają prestiżowe nagrody.

W Bibliotece Gdynia oraz centrum Spilno także czekają na odwiedzających świąteczne atrakcje – w Spilno odbywać się będą warsztaty dekorowania gdyńskich rybek i wykonywania artystycznych ozdób, a w bibliotece m.in. wysłuchamy koncertu jazzowego Christmas & Winter Songs Ilony Damięckiej (niedziela o godz. 15.00), w oknach obejrzymy wystawę historycznych świątecznych kartek i zobaczymy świąteczne filmy, a pomiędzy nimi ulicą Starowiejską spacerował i jeździł rowerem cargo, żeby unieść więcej prezentów, będzie sam Mikołaj. Kogo spotka i zaskoczy konkursowym pytaniem, jeśli uda się udzielić prawidłowej odpowiedzi, czeka nagroda: voucher na prezent ufundowany przez restauratorów i handlowców z ul. Starowiejskiej, czapka św. Mikołaja z logo Gdyni lub kartka świąteczna z grafiką autorstwa gdyńskiego artysty Jana Rutki.

Natknąć się też będzie można na korowód kaszubskich kolędników. W planach także tańce w rytm świątecznych szlagierów – gdy zimno – tańczymy, rodzinny konkurs na wyplatanie najdłuższego łańcucha choinkowego, a także warsztaty fotograficzne „Świąteczny detal” prowadzone przez Michała Górnisiewicza, A już w piątek 8 grudnia od godz. 16.00 mieszkańcy będą mogli zawiesić swoje ozdoby na „starowiejskiej choince” u zbiegu ulic Starowiejskiej i Świętojańskiej, otrzymując w podziękowaniu podarunki od Świętego Mikołaja.

Wszystkie wydarzenia są darmowe.

Oprac. Małgorzata Trasna

od do
Scheduled Featured Śródmieście