“Sokół” wylądował

0
365

Ma niespełna 47,5 metra długości i waży 370 ton. A jego kadłub w najszerszym miejscu mierzy 4,6 metra. Okręt podwodny typu Kobben – dawny „Sokół” – zakończył swoją podróż i dotarł do Muzeum Marynarki Wojennej. To tam rozpocznie nowe życie i będzie gwiazdą plenerowej ekspozycji. W piątek, 24 listopada jednostka zostanie posadowiona w niecce ekspozycyjnej.

Zakończył się trwający od kilku dni transport „Sokoła”. Okręt podwodny odbył podróż wodą i lądem, ale dotarł już do celu. Wkrótce na dobre zadomowi się w nowym miejscu i będzie cieszyć oczy odwiedzających ekspozycję plenerową Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przy bulwarze Nadmorskim.

Czwartek, 23 listopada był kulminacyjnym dniem operacji „Sokół”. Rano okręt został opuszczony z tymczasowych podpór na wieloosiowe wózki SPMT. Po godz. 11.00 rozpoczęła się długo wyczekiwana lądowa akcja transportowa z nabrzeża Pomorskiego do muzeum. To było logistyczne i organizacyjne wyzwanie.

Dzieje Marynarki Wojennej są splecione z historią miasta. Dzisiaj zapisaliśmy jej kolejną piękną kartę. „Sokół” z pewnością będzie jedną z największych atrakcji muzeum, a jego doskonała lokalizacja sprawi, że będą mogli go oglądać nie tylko mieszkańcy, ale i turyści z całego świata – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni i członkini Rady Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Na początku „Sokół” był transportowany dziobem do przodu – pojechał kawałek prosto, w stronę mariny, a następnie w prawo w aleję Jana Pawła II. Natomiast przez aleję Topolową okręt jechał śrubą do przodu. Tak też dotarł do celu. Ostatnim etapem będzie posadowienie jednostki w niecce ekspozycyjnej. Akcja jest zaplanowana na piątek, 24 listopada.

Przypomnijmy, że „Sokół” ruszył w drogę do nowego domu w piątek, 17 listopada. Wtedy jednostka opuściła PGZ Stocznię Wojenną, gdzie przeszła prace zabezpieczające i adaptacyjne. Okręt umieszczono na specjalnym pontonie TRD-Voyager, na którym drogą wodną dotarł on do nabrzeża Pomorskiego. We wtorek, 21 listopada przeniesiono go z pontonu na stały ląd. Natomiast w środę, 22 listopada złożono i odpowiednio zaprogramowano zestaw transportowy oraz przygotowano trasę przejazdu.

Według założeń okręt będzie dostępny dla zwiedzających w przyszłym sezonie letnim. A to dlatego, że po ustawieniu go w miejscu docelowym trzeba będzie uzupełnić jego wyposażenie i ostatecznie przygotować go na przyjęcie gości.

Historia „Sokoła”

„Sokół” to okręt typu Kobben, który został zbudowany w niemieckiej stoczni Nordseewerke dla Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii i zwodowany 2 września 1966 roku. Po zakończeniu służby w norweskiej marynarce jednostkę przekazano polskim siłom zbrojnym. Biało-czerwoną banderę podniesiono na niej 4 czerwca 2002 roku. Okręt był trzecim „Sokołem” w historii polskiej Marynarki Wojennej i spadkobiercą zaszczytnych tradycji jednego z najsłynniejszych okrętów podwodnych II wojny światowej. Do jego podstawowych zadań należała obrona, ochrona oraz patrolowanie polskiego wybrzeża. W czasie 16 lat służby dla naszego kraju uczestniczył on w wielu międzynarodowych ćwiczeniach, takich jak: Baltops, Passex, Danex czy Steadfast Jazz, a także w manewrach Sił Odpowiedzi NATO. W 2018 roku okręt zakończył służbę dla Polski. Nie trafił jednak „na żyletki”. W 2020 roku przekazano go Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, które dało mu drugie życie.

Oprac. Marek Lutowski