Spotkajmy się w Przystani Widna 🗓

0
357

We wtorek, 26 września w samo południe otwiera się Przystań Widna 2A na Witominie! Zapraszamy wszystkich mieszkańców do wspólnej zabawy – tak na dobry początek działalności ósmej już placówki w ogólnogdyńskiej sieci.

Do składającej się z dwóch budynków Przystani Widna 2A nie sposób nie trafić, bo mieści się w centrum Witomina – na skrzyżowaniu ulic Chwarznieńskiej i Rolniczej. Taki też był zamysł podczas prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji (objęta jest nim zachodnia część dawnej dzielnicy Witomino-Radiostacja). Chodziło o to, aby w odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców stworzyć miejsce sąsiedzkich spotkań i aktywności, do którego będzie łatwy dostęp.

Projekt Przystani Widna 2A wyłoniono w konkursie architektonicznym. Sąd konkursowy przyznał główną nagrodę projektowi stworzonemu przez studia Dynamo Produce Marzena Wytrykusz, Hago Architekci Andrzej Gołębiewski oraz Jakub Piórkowski PB Studio. Dziś dwa zaprojektowane przez nich budynki są już gotowe, trwa ich wyposażanie, a 26 września o godz. 12.00 zostaną otwarte. Od tej chwili mieszkańcy będą mogli korzystać z domu sąsiedzkiego oraz Biblioteki Witomino.

Przystań Widna 2A tworzą dwukondygnacyjne budynki: domu sąsiedzkiego oraz Biblioteki Witomino. Wyróżniają je duże okna oraz jasna elewacja osłonięta od strony skrzyżowania drewnianą, ażurową kurtyną. Są w pełni dostosowane do potrzeb osób w różnym wieku i o różnej sprawności. W obu budynkach są windy, nie ma progów, drzwi są szerokie, a sufity akustyczne, czyli nie powstaje pogłos. Prowadzący na patio chodnik jest nachylony pod kątem umożliwiającym poruszanie się tu wózkiem.

Łączna powierzchnia użytkowa budynków to blisko 900 m kw. Całości dopełnia przestronne, amfiteatralne patio z małą architekturą, fontanna posadzkowa oraz zieleń: trawy i byliny. Trzeba podkreślić, że nie wycięto żadnego drzewa: cztery drzewa kolidujące z inwestycją zostały przesadzone, a zasadzono 17 nowych. Po zmroku teren będzie efektownie oświetlony.

Co ciekawe, nawierzchnię patio i podłogi budynków wykonano z tego samego materiału. Dzięki temu kompleks tworzy spójną całość. Można do niego dostać się z czterech stron: w zamyśle głównym wejściem jest to od strony skrzyżowania ul. Rolniczej i Chwarznieńskiej. Dojazd samochodem: ul. Widną. Przy Przystani powstał parking.

Tyle na zewnątrz, a co w środku? W Domu Sąsiedzkim na mieszkańców czekać będzie m.in. wielofunkcyjna sala sąsiedzka, dostępna kuchnia przeznaczona na warsztaty kulinarne, miejsca spotkań i warsztatów oraz sala do ćwiczeń.

W Bibliotece Witomino będą działać połączone filie znajdujące dotąd przy ul. Narcyzowej i w Leśniczówce: z bogatym księgozbiorem, ofertą wydarzeń kulturalnych dla osób w każdym wieku i takie nowinki jak dwustronna mapa do gier bitewnych, piłkarska mata do dryblingu czy hula hopy.

Przystań Widna 2A jest częścią ogólno gdyńskiej sieci miejsc sąsiedzkiej aktywności i usług społecznych. W ciągu minionych pięciu lat otwarte zostały:

  • dwie Przystanie na podobszarach rewitalizacji: Śmidowicza 49 na Oksywiu i Opata Hackiego 33 na osiedlu Zamenhofa – Opata Hackiego,
  • dwie Przystanie poza podobszarami rewitalizacji: Lipowa 15 w Wielkim Kacku oraz Chylońska 237 na Cisowej,
  • trzy sale sąsiedzkie w Przystaniach: Chabrowa 43, Łowicka 51, Wiczlińska 50A.

Po uroczystym i oficjalnym otwarciu Przystani Widna 2A będzie okazja do obejrzenia Domu Sąsiedzkiego i Biblioteki Witomino.

O godz. 13.00 rozpoczną się zajęcia oraz warsztaty przygotowane przez Laboratorium Innowacji Społecznych i Bibliotekę Gdynia, SPOT „Młodorośli” oraz Dom Filmowy. O godz. 17.00 na patio rozpocznie się dwugodzinna potańcówka.

Regularną działalność Przystań Widna 2A rozpocznie w środę, 27 września.

Oprac. Marek Lutowski

Scheduled Featured Witomino