Zmieniaj Gdynię!

0
327

Nowe miejsca rekreacji, zabawy, rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo w okolicy oraz wiele innych – gdynianki i gdynianie mogą wybierać projekty, których realizacji chcą w swoich najbliższych okolicach. Głosowanie trwa do 18 września włącznie za pośrednictwem strony internetowej www.bo.gdynia.pl.

Etap głosowania w gdyńskim Budżecie Obywatelskim rozpoczął się w poniedziałek 4 września i potrwa 15 dni. Tym samym do 18 września włącznie mieszkańcy i mieszkanki mogą wybierać z puli 286 projektów te, których realizacji chcą najbardziej. Lista wszystkich projektów, wraz z ich opisami, jest dostępna na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego.

Głosowanie odbywa się wyłącznie online, za pośrednictwem strony internetowej www.bo.gdynia.pl. Udział w głosowaniu może wziąć każda osoba mieszkająca w Gdyni – dzieci i dorośli. Wystarczy wpisać swój PESEL i imię ojca lub numer Karty Mieszkańca oraz imię i nazwisko, a następnie podążać za instrukcją.

Osoby, które nie mają dostępu do Internetu lub mają jakieś pytania, mogą oddać głos w stacjonarnych punktach głosowania m.in. w centrach sąsiedzkich Przystań, filiach Biblioteki Gdynia oraz klubach seniora. Każdy głosujący może wskazać maksymalnie dziewięć projektów: do trzech projektów w ramach Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego, do trzech projektów dzielnicowych dużych i do trzech dzielnicowych małych w jednej, dowolnie wybranej dzielnicy (nie musi być to dzielnica, w której mieszkamy).

W dzielnicy, w której frekwencja w głosowaniu będzie najwyższa, zostanie zrealizowany jeden dodatkowy projekt duży: „pierwszy pod kreską” – z największą liczbą głosów spośród tych, na których realizację zabrakło środków w puli BO na dzielnicę. Z kolei w dzielnicach, które zajmą drugie i trzecie miejsce pod względem frekwencji, zostaną zrealizowane – również „pierwsze pod kreską” – dodatkowe projekty małe. Przeznaczone na to zostaną inne środków miasta.

Frekwencja na dzień 11 września przedstawia się następująco:
1. Babie Doły 13,07%
2. Chwarzno-Wiczlino 10,76%
3. Wzgórze Św. Maksymiliana 5,24%

Na dalszych miejscach są: Obłuże 5,01%, Pustki Cisowskie-Demptowo 4,03%, Mały Kack 4,03%, Leszczynki 4,02%, Grabówek 3,98%, Wielki Kack 3,85%, Redłowo 3,24%, Działki Leśne 3,20%, Cisowa 3,01%, Chylonia 2,92%, Witomino 2,84%, Pogórze 2,82%, Oksywie 2,66%, Karwiny 2,64%, Orłowo 2,50%, Dąbrowa 2,16%, Śródmieście 2,14%, Kamienna Góra 1,83%

Niewykorzystane środki Budżetu Obywatelskiego 2023 przejdą na kolejną edycję. Wyniki głosowania poznamy do 22 września.

Oprac. Paweł Musiał