Leszczynki: Zajrzyj do schronu 🗓

0
771

Jaka jest historia schronu przeciwlotniczego przy ul. Morskiej 189? Co znajduje się w jego wnętrzu? Tego będzie można się dowiedzieć już w sobotę, 16 września.

Gdyński Klub Eksploracji Podziemnej i Rada Dzielnicy Leszczynki organizują „Wietrzenie schronu”, czyli dzień otwarty obiektu. Na uczestników będą czekać też inne atrakcje. Wstęp wolny.

Schron przeciwlotniczy przy ul. Morskiej 189 otworzy swoje podwoje dla zwiedzających. Wszyscy zainteresowani będą mogli zajrzeć do jego wnętrza w sobotę, 16 września w godz. 11.00-16.00 (wejście od strony Estakady Kwiatkowskiego). Uczestnicy poznają jego historię i dowiedzą się, jakie funkcje pełni w XXI wieku. Motyw przewodni wydarzenia to „Łączność i komunikacja”. Poza zwiedzaniem schronu uczestnicy mogą też liczyć na inne atrakcje, o które zadbają partnerzy wydarzenia.

  • Ochotnicza Straż Pożarna – Ratownictwo Wodne Gdynia zaprezentuje techniki łączności wykorzystywane m.in. na morzu. Natomiast Pomorska Łączność Kryzysowa – Ochotnicza Straż Pożarna Gdańsk-Zachód pokaże, jak prowadzi się komunikację na dalekie odległości. Z kolei Ochotnicza Straż Pożarna działająca przy Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Gdyni wyjaśni zwroty używane w korespondencji strażaków.
  • Rekonstruktorzy z grupy „Sojusz” pokażą umundurowanie z minionych lat. Będzie można również zobaczyć ostatni zachowany element kolejki wąskotorowej kursującej niegdyś plażą na Kępie Oksywskiej, a także porozmawiać z reprezentantami Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Bydgoszczy.
  • Po wyjściu ze schrony chętni będą mieli okazję odwiedzić stoiska Młodzieżowej Rady Miasta Gdyni czy pomorskich uczelni wyższych. Pojawią się tam również funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, którzy pokażą specjalistyczny radiowóz oraz sprzęt, z którego korzystają na co dzień.Szczegółowe informacje znajdują się na facebookowym profilu Gdyńskiego Klubu Eksploracji Podziemnej, który organizuje wydarzenie.

    Wstęp wolny. Dzieci mogą wziąć udział w zwiedzaniu wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Rady Dzielnicy Leszczynki. Muzeum Miasta Gdyni i Robert Hirsch, miejski konserwator zabytków w Gdyni, objęli nad nim honorowy patronat.

O schronie

Schron przeciwlotniczy na Leszczynkach powstał w 1942 roku na terenie niemieckiego obozu pracy przymusowej Nussdorf. W tym czasie zagrożenie alianckimi nalotami stale rosło, dlatego miał on służyć kadrze obozowej. Umieszczono go w części gospodarczo-magazynowej, która zwykle była niedostępna dla więźniów. Przy jego budowie pracowali robotnicy przymusowi z Francji. Po wojnie obiekt wpisano do tzw. ewidencji budowli ochronnych, czyli wykazu schronów dla ludności. Potem został przekazany stacji Technicznej Obsługi Samochodów, której dyrekcja przeprowadziła remont schronu, a później także gruntowną modernizację obejmującą m.in. wymianę instalacji i drzwi ochronno-hermetycznych. Kiedy przedsiębiorstwo zlikwidowano, obiekt niszczał.

W 2007 roku schronem zainteresowali się pasjonaci fortyfikacji zrzeszeni w Gdyńskim Klubie Eksploracji Podziemnej. Rok później, na mocy umowy z miastem, oficjalnie objęli schron opieką. Dzięki nim zyskał on nowe życie, udało się zrekonstruować wyposażenie, przygotować interesujące wystawy i doprowadzić prąd. Członkowie stowarzyszenia cały czas odświeżają schron.

Gdyński Klub Eksploracji Podziemnej powstał w listopadzie 2007 roku z inicjatywy nieformalnej grupy pasjonatów badających schrony pod dawnym TOS-em. Stowarzyszenie działa na rzecz ochrony zabytków i popularyzacji wiedzy z zakresu architektury fortyfikacyjnej, historii i obronności.

Oprac. Marek Lutowski

Scheduled Featured Leszczynki