Segreguj to lepiej

0
412

Do jakiego pojemnika wyrzucić kopertę bąbelkową? Przecież składa się ona jednocześnie z papieru i tworzywa sztucznego.

Te i inne problemy związane z segregacją pomaga rozwiązać gdyńska wyszukiwarka odpadów. Można ją znaleźć na stronie wyrzucam.to. Narzędzie stale się rozwija, a wszystko za sprawą mieszkańców, którzy w łatwy sposób mogą zgłaszać kolejne sugestie odpadów, których segregacja sprawia im trudności. W tej chwili w bazie wyszukiwarki jest aż 825 pozycji.

Papier, szkło, tworzywa sztuczne i metale, odpady bio i pozostałości po segregacji – to pięć podstawowych pojemników na odpady. Każdy z nas znajdzie je w pergoli śmietnikowej przy swoim domu czy bloku. Czy aby jednak na pewno wiemy, co dokładnie powinno lądować w danym koszu? A co z odpadami wielkogabarytowymi, pozostałościami po drobnych domowych remontach czy elektroniką?

Za przykład może posłużyć wspomniana już koperta bąbelkowa, która składa się zarówno z papieru, jak i foliowej, bąbelkowej wyściółki. Wpisując już samo słowo „koperta”, wyszukiwarka wyświetli nam kilka podpowiedzi, m.in. zwykłą kopertę, kopertę z foliowym okienkiem czy właśnie kopertę bąbelkową. Wybierając tę ostatnią opcję, przejdziemy do szczegółów na temat utylizacji danego odpadu. W przypadku naszej koperty bąbelkowej dowiemy się, że należy wyrzucać ją do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne, ponieważ to opakowanie wielomateriałowe. Można jednak oddzielić papier od foliowej wyściółki i umieścić je osobno, odpowiednio w niebieskim i żółtym pojemniku.

Co jednak, jeżeli w bazie nie znajdziemy problematycznego dla nas odpadu? Nie ma powodów do obaw. Wyszukiwarka pozwoli nam dodać sugestię.

 

Oprac. Mateusz Kalinowski