Rok pandemii

0
724

Dokładnie rok temu wykryto w Polsce, w Zielonej Górze pierwszy przypadek koronawirusa. Do Gdyni pandemia dotarła niecałe 20 dni później.

 

Dzisiaj w całym kraju zdiagnozowano ponad 15 tysięcy, w pomorskim 1300 a w samej Gdyni 180. W sumie zachorowało już prawie 2 miliony naszych rodaków, a raptem dwa razy tyle ma za sobą szczepienia.

Wirus zmienił prawie wszystko w naszym otoczeniu, cały czas uczymy się żyć i pracować w dobie pandemii. Musieliśmy przyzwyczaić się do zamkniętych szkół, uczelni, lokali gastronomicznych, kin, siłowni czy basenów. Doskwiera nam ograniczony dostęp do urzędów, służby zdrowia czy hoteli oraz pensjonatów. Podstawowym asortymentem stała się maseczka i płyn do dezynfekcji.

Czy jest nadzieja na powrót do normalności sprzed roku? Póki co nic tego nie zapowiada. Ministerstwo Zdrowia oficjalnie informuje o nadchodzącej trzeciej fali pandemii i wprowadzaniu kolejnych ograniczeń na wzór tych zastosowanych w województwie warmińsko-mazurskim (zamknięte hotele, galerie handlowe, placówki kulturalne, a klasy I-III szkoły podstawowej powróciły do nauki zdalnej).

Oprac. Paweł Musiał