Przedłużono wsparcie na opłaty za ciepło

0
227

Wsparcie dla odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła zostanie przedłużone do czerwca 2024 roku. Złożone oświadczenia są nadal aktualne i na ich podstawie będą naliczane rozliczenia za ciepło – z uwzględnieniem obowiązujących rekompensat.

31 grudnia wejdzie w życie ustawa o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Ma ona na celu przedłużenie wsparcia dla odbiorców i zmniejszenie obciążeń finansowych związanych z opłatami za dostarczone ciepło do 30 czerwca 2024 roku.

Zgodnie z ustawą wzrost cen ciepła nie może być większy niż 40 procent w stosunku do cen obowiązujących 30 września 2022 roku. Dlatego też w każdym okresie rozliczeniowym przedsiębiorstwo porówna: średnią cenę wytwarzania ciepła z rekompensatą (150,95 zł/GJ dla ciepła z gazu i oleju opałowego oraz 130,82 zł/GJ dla ciepła wytwarzanego z innych paliw) powiększoną o średnią stawkę opłat za usługi przesyłowe (wyliczoną ze stałych i zmiennych stawek za przesyłanie ciepła na podstawie taryfy przedsiębiorstwa), cenę dostawy ciepła (wyliczoną ze wszystkich składników kosztowych dostawy ciepła na podstawie taryfy przedsiębiorstwa) oraz maksymalną cenę dostawy ciepła (wyliczoną ze wszystkich składników kosztowych dostawy ciepła na podstawie cen z 30 września 2022 roku powiększonych o 40% opublikowane przez prezesa URE do 25 lutego 2023 roku).

W rozliczeniach będzie stosowana najniższa cena.

Kogo dotyczy system wsparcia?

Grupa 1 – gospodarstwa domowe – odbiorcy ciepła w gospodarstwach domowych, którzy mają zawartą umowę sprzedaży ciepła – nie muszą składać oświadczenia.
Grupa 2 – wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe, w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy w zakresie, w jakim zużywają ciepło na potrzeby gospodarstw domowych lub podmiotów wskazanych w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy – powinny złożyć oświadczenia do OPEC-u według wzoru (załącznik nr 1).
Grupa 3 – inne podmioty niż te, o których mowa w pkt 2 ustawy (Grupa 2), które na mocy ustawy, umowy lub innego tytułu prawnego są uprawnione lub zobowiązane do zapewnienia dostaw ciepła do lokali mieszkalnych na potrzeby zużycia przez gospodarstwa domowe albo w lokalach podmiotów, o których mowa w pkt 4, w zakresie, w jakim zużywają ciepło na potrzeby określone w tych przepisach – powinny złożyć oświadczenia do OPEC-u według wzoru (załącznik nr 1).
Grupa 4 – podmioty wskazane w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy – muszą złożyć oświadczenia do OPEC-u według wzoru (załącznik nr 2).

Ustawa nie wnosi zmian w zakresie oświadczeń, o których mowa w art. 5 i 6 ustawy z 15 września 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. z 2023 r., poz. 1772 ze zm.). Istotne zmiany wymagają aktualizacji oświadczenia. Od stycznia 2024 roku rozliczenia będą realizowane w oparciu o dotychczas złożone oświadczenia.

źródło: OPEC

Oprac. Marek Lutowski