Potrzebna pomoc?

0
761

Około 150 wolontariuszy wpierających działania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni gotowych jest do wsparcia tych, którzy nie wychodzą z domów i potrzebują pomocy w zrobieniu zakupów, zrealizowaniu recepty czy wyprowadzenia psa.

W gdyńskich dzielnicowych ośrodkach pomocy społecznej działają specjalne numery telefonów. To na nie mogą dzwonić mieszkanki i mieszkańcy, którzy z obawy przed zachorowaniem nie wychodzą z domów, a potrzebują pomocy np. w zrobieniu zakupów czy wyprowadzeniu psa. Pracownik socjalny przekazuje zgłoszenie Aleksandrze Bladoszewskiej – koordynator wolontariatu w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Gdyni.

Kontaktuję się z każdą osobą, ustalam szczegóły i dzwonię do wolontariusza, który będzie w stanie zrealizować to działanie. Zależy mi na tym, żeby mieszkał w tej same dzielnicy, dzięki czemu nie będzie musiał korzystać z komunikacji miejskiej – mówi Aleksandra Bladoszewska.

Każdy wolontariusz wyposażony jest w środki ochrony osobistej – to przede wszystkim maseczka oraz rękawiczki. Na życzenie zapewniany jest płyn dezynfekujący. Są też oczywiście identyfikatory i specjalny sposób weryfikacji tego, że dzwoniąca do drzwi osoba jest skierowana przez MOPS. Zapoznaje się z listą niezbędnych zakupów, odbiera pieniądze i rozlicza z nich na podstawie paragonu.

Dodatkowe środki ostrożności zachowane są w przypadku osób objętych kwarantanną; pomoc dla nich ogranicza się do wyrzucenia śmieci.

MOPS korzysta ze wsparcia wolontariuszy, którzy już wcześniej angażowali się długoterminowo – tych jest 22 – współpracuje z gdyńskimi organizacjami z Gdyni (m.in. ZHP, ZHRP, GCOP, Kościół Chrześcijan Baptystów w Gdyni, Komenda Leśnej Szkółki). Są też osoby zgłaszające się na bieżąco, za pośrednictwem portalu Ministerstwa Cyfryzacji. Ogółem to około 150 wolontariuszy gotowych do działania.

Wolontariusze nie ograniczają się do jednej wizyty, bo już po pierwszym spotkaniu umawiają się na konkretny termin albo dzwonią zadzwonić by dowiedzieć się, czy zakupy są potrzebne. To daje poczucie bezpieczeństwa i pewności.

Dzielnicowy Ośrodek Pomocy Społecznej nr 1
tel. 58 627 20 00
e-mail: dops1@mopsgdynia.pl
Obsługuje dzielnice: Wzgórze św. Maksymiliana, Redłowo, Dąbrowa, Karwiny, Wielki Kack, Wiczlino, Mały Kack, Orłowo

Dzielnicowy Ośrodek Pomocy Społecznej nr 2
tel. 58 625 17 49
e-mail: dops2@mopsgdynia.pl
Obsługuje dzielnice: Oksywie, Babie Doły, Pogórze, Obłuże

Dzielnicowy Ośrodek Pomocy Społecznej nr 3
tel. 58 663 20 20
e-mail: dops3@mopsgdynia.pl
Obsługuje dzielnice: Cisowa, Chylonia, Pustki Cisowskie, Demptowo, Leszczynki, Grabówek

Dzielnicowy Ośrodek Pomocy Społecznej nr 4
tel. 58 620 24 00
e-mail: dops4@mopsgdynia.pl
Obsługuje dzielnice: Śródmieście, Kamienna Góra, Działki Leśne, Witomino-Radiostacja (dawna dzielnica), Witomino-Leśniczówka (dawna dzielnica), Chwarzno

Internetowy system zgłoszeń dla wolontariuszy oraz osób poszukujących pomocy: www.gov.pl/web/koronawirus/pomoc-dla-potrzebujacych

Oprac. Krzysiek Marecki