Poszukiwane mieszkania i wolontariusze

0
678

Powoli zapełniają się listy zaoferowanych przez gdynian domów tymczasowych dla rodzin, które uciekają przez wojną w Ukrainie. To jedna z najważniejszych i Spośród wszystkich form pomocy – zbiórek, darowizn, ciepłych posiłków czy transportów – ta należy do najcenniejszych i jednocześnie najtrudniejszych do zorganizowania.

Dzień dobry! Dziękujemy, że decydujesz się na przyjęcie naszych dotkniętych wojną przyjaciół z Ukrainy. Poniżej znajduje się krótka ankieta, która pozwoli nam doprecyzować Twoje możliwości” – dalej wystarczy już tylko odpowiedzieć na kilka prostych i konkretnych pytań, aby dopisać się do listy osób gotowych przyjąć pod swój dach uchodźców z Ukrainy.

W ten sposób, z wykorzystaniem internetowej ankiety Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych koordynuje jedną z najważniejszych dostępnych form pomocy – bezpiecznym schronieniem oferowanym przez samych gdynian, w ich prywatnych nieruchomościach. W tej chwili to wsparcie na wielką skalę, ale i potrzeby nieustannie rosną.

Potrzeba kolejnych schronień

Wolontariusze proszą i apelują o zgłaszanie w ten sposób chęci pomocy, bo w miarę rozwoju tragicznych wydarzeń za wschodnią granicą lista wolnych mieszkań w Gdyni szybko się kurczy. Zgłaszać jako domy tymczasowe mogą się też właściciele lokali mieszkalnych z innych, pobliskich miejscowości – każda pomoc jest niemal na wagę złota.

Dlaczego ta forma pomocy jest szczególnie ważna? Sprawia, że osoby dotknięte koszmarem wojny szybciej się aklimatyzują i są w stanie na nowo zorganizować swoje codzienne życie, zostawiając w tle tragiczne wspomnienia. To namiastka domu, który rodziny z Ukrainy pozostawiły za wschodnią granicą, ratując swoje życie i zdrowe.

Jak się zgłosić? Ankieta przygotowana przez wolontariuszy Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych jest ogólnodostępna (TUTAJ – kliknij). Jej wypełnienie znacznie ułatwia i przyspiesza skoordynowanie zaoferowanej pomocy.

Wszystkie ręce na pokład, czyli wolontariat

To nie wszystko – przygotowano także osobną ankietę, która pozwoli w szybki i łatwy sposób zgłosić się ochotnikom zainteresowanym wolontariatem na rzecz pomocy Ukrainie.

W ten sposób gdyńscy koordynatorzy będą mogli dysponować dostępną pomocą w bardziej efektywny sposób. Lista zadań i aktywności, przy których przyda się każda pomocna dłoń jest naprawdę długa. Przydadzą się chociażby umiejętności językowe czy wsparcie w poszczególnych miejscach przyjmujących gości z Ukrainy. To prosta ankieta, w której znalazły się pytania m.in. o dostępność godzinową wolontariusza.

Ankietę dotyczącą zgłoszenia w charakterze wolontariusza można znaleźć TUTAJ (kliknij).

Oprac. Mateusz Kalinowski